Совет гаскәрләрен Әфганстаннан чыгаруга 31 ел тулуга һәм россиялеләрне искә алу көненә багышланган Митинг

2020 елның 14 феврале, җомга

14 февраль көнне «Форпост» үзәге тарафыннан Совет гаскәрләрен Әфганстаннан чыгаруга 31 ел тулуга һәм Ватаннан читтә хезмәт бурычын үтәгән россиялеләрне искә алу көненә багышланган митинг үткәрелде.

«Без монда, һәлак булганнарны искә алу өчен, бу истәлекле көнне җыелдык. Хөрмәтле дуслар, хөрмәтле ветераннар, сез кылган батырлыгыгыз өчен баш иябез. Кешелек өчен иң мөһиме-ул хәтер. Үткәннәрне хәтерләүчеләр мондый хәл кабатлануга юл куймаячак. Әфганстанда интернациональ бурычларын үтәп, тормышларын биргән кешеләрне Без хәтерлибез. Алар өчен бүген рәхмәт сүзләре яңгырый", - диде Әгерҗе районы башкарма комитеты җитәкчесе Андрей Авдеев.

Әгерҗе районы Хәрби комиссариаты җитәкчесе Илгиз Галиев, сугыш хәрәкәтләре ветераннарына мөрәҗәгать итеп, Ватанга тугрылыклары һәм күрсәткән батырлыклары өчен рәхмәт белдерде.

"Әфганстанда һәм Ватаннан читтәге башка кайнар нокталарда һәлак булучыларның батырлыгы алдында баш иеп, без хәзерге вакытта хәрби хәрәкәтләрдә катнашучылар турында онытырга хакыбыз юк. Сугышчы-интернационалистларның уникаль тәҗрибәсе бүген иҗтимагый оешмаларда, шул исәптән яшьләрне патриотизм, гражданлык һәм үз Ватаныңа риясыз хезмәт итү рухында тәрбияләү буенча җаваплы эштә кирәк», - дип ассызыклады ул.

Исегезгә төшерәбез, 1979-1989 елларда Әгерҗе районыннан 122 кеше чакырылган иде. Сосновода туып-үскән Рәфис Хөснетдиновка өенә кайтырга насыйп булмый. Хәрби бурычны үтәгәндә батырлык һәм батырлык өчен ул Кызыл Йолдыз ордены белән бүләкләнгән.