Дәүләт Думасы тарафыннан беренче укылышта снюс һәм насвай саткан өчен җаваплылыкны көчәйтүче закон проекты кабул ителде

2020 елның 14 феврале, җомга

Дәүләт Думасы насвай һәм снюс саткан өчен җаваплылыкны арттыручы закон проектын беренче укылышта кабул итте.

Дәүләт Думасы депутаты, Икътисадый сәясәт, сәнәгать, инновацион үсеш һәм эшкуарлык комитеты рәисе урынбасары Әлфия Когогина новеллага аңлатма бирде:

"Искәртеп узабыз, Дәүләт Думасы психоактив матдәләрне законсыз сатуга каршы көрәш буенча планлы эш алып бара, һәм бүген без беренче укылышта снюс һәм насвай саткан өчен административ җаваплылыкны арттыручы закон проектын хупладык. Безнең илдә сосат һәм тәмәке сату тыела. Административ җаваплылык тыюга карамастан, аларны куллану дәрәҗәсе бик югары, бигрәк тә яшьләр арасында, бу күп кенә авыруларга сәбәп була. Моннан тыш, снюс һәм насвай киң таралу сәбәпле, көчле наркотикларга күчү коралы буларак файдаланыла ала. Административ штрафларны арттыру тыелган матдәләрнең кыйммәтләнүенә китерәчәк һәм аларның балалар һәм яшүсмерләр өчен үтемле булуын киметәчәк".

Федераль закон проекты белән сюс һәм насвай саткан өчен административ штрафларны шактый арттырырга тәкъдим ителә:

— гражданнар өчен штрафлар 15 меңнән 20 мең сумга кадәр тәшкил итәчәк;

- вазыйфаи затлар өчен 30 меңнән 50 мең сумга кадәр;

- юридик затлар өчен 100-150 мең сум.

Гамәлдәге закон буенча (КоАП 14.53 ст.) гражданнар өчен штрафлар — 2 меңнән 4 мең сумга кадәр, ә балигъ булмаган затка сату очрагында-3тән 5 мең сумга кадәр тәшкил итә.