февраль, 2017 ел
дүшәмбе

1 март көнне “Россия” телеканалында Татарстан Президенты Рөстәм Миңнехановның 60 яшьлек юбилее уңаеннан фильм күрсәтәчәкләр.

Узган атнада Әгерҗегә визиты барышында ТР Дәүләт Советы Рәисе Фәрит Мөхәммәтшин Күләгәштә бүгенге көндә дә утын ягып җылытыла торган мәктәп урынына яңасы төзеләчәге турындагы шатлыклы хәбәрне җиткерде.

Быел “Мари-лыжня” чаңгы ярышлары спорт сөючеләрне Кам.Ключ авылына җыйды. Ул чаңгы  ярышлары гына булып калмыйча, чын күңел ачу бәйрәменә әверелде.

Барҗы-Пельгада яшәүче Габделфаяз абый Галиевка 90 яшь тулды. Аны гомер бәйрәме һәм Ватанны саклаучылар көне белән район Советы аппараты җитәкчесе Резидә Закирова, Кичкетаң авыл җирлеге башлыгы Зөлфәт Нуриев котладылар. Мөхтәрәм сугыш һәм тыл ветеранын котларга якыннары да җыелган иде

“Өмет“ халыкка социаль хезмәт күрсәтү бүлекчәсе хезмәткәрләре Россия күләмендә уздырылучы “Юл йөрү куркынгычсызлыгы мәктәбе. Буыннан – буынга“ бәйгесенә кушылдылар.

23 февраль – Ватанны саклаучылар көне. Бу көнне без туган илебезгә Җиңү китергән мөхтәрәм сугыш ветераннарын, Россия армиясе сафларында хезмәт иткән һәм әлеге вазифаны хәзерге вакытта үтәүче якташ егетләрне, Ватан сакчысы дигән исемне горур йөртүче хәрбиләрне зурлыйбыз. Бәйрәм уңаеннан ир-егетләр белән солдат тормышын искә төшердек.

Ерак юлдан бер айдан артык йөреп кайткан “дальнобойщик“ авылдашым Илшат ТУКМАНОВны урамда очратуга күңелемә шушы авыр да, катлаулы да юл үтүче батыр, кыю ир-егетләр турында язма әзерләү уе килде.

Бу көннәрдә йөздән артык райондашыбыз газиз әти-әнисеннән, туган йортыннан читтә солдат хезмәте бурычын үти. Алар нинди гаскәрләрдә хезмәт итәләр, солдат ролен үтәү авырмы, туган як сагындырамы? Бәйрәм алдыннан солдат каешы буган якташларыбыз белән телефон аша элемтәгә кереп шушы сорауларга җаваплар алдык.

Балаларга белем бирү-савыктыру үзәгендә тренер булып әле беренче елын гына эшләүче Грайр Аракелян шәкертләре матур уңышлары белән сөендерәләр.

Мәскәүдә 14-21  яшьлекләр арасында Россия беренчелегенә узган кул көрәше ярышында безнең районның каты куллы кызларына да бәхет елмайды.