март, 2017 ел
җомга

Әгерҗе – күпмилләтле район. Биредә яшәүчеләрнең күп өлешен татарлар тәшкил итә. Аннан кала руслар, марилар, удмуртлар, башка милләт вәкилләре. Төрле сәбәпләр аркасында районыбызга килеп урнашкан башка милләт вәкилләре үзләрен безнең җирлектә ничек хис итәләр? Әлеге сорауга җавап эзләп, берничә шәһәрдәшебезгә мөрәҗәгать иттек.

Әгерҗедә якташыбыз – Иске Кызылъяр авылында биш балалы колхозчы гаиләсендә туып-үскән, Казан авыл хуҗалыгы институтында укыганда Татарстанның беренче Президенты Минтимер Шәймиев белән бер бүлмәдә торган, район авыл хуҗалыгы идарәсендә эшләгәндә грипп белән авырып бик яшьли сукыр калган, әмма төшенкелеккә бирелмәгән, гомере буе иҗат утында янган Фазыл ШӘЕХнең тууына 80 ел тулуга багышланган кичә булды.

23 мартта Тирсәдә Әгерҗе муниципаль районының XVII күчмә утырышы үтте. Ул авыл халкының активлыгын һәм хуҗалык итүнең кече формаларын үстерүгә багышланды.