сентябрь, 2017 ел
дүшәмбе

Бай тарихлы Салагыш китапханәсенең йөз еллык олуг юбилеен район китапханәчеләре белән берлектә зурлап бәйрәм иттеләр.

Хөрмәтле шигърият сөюче дуслар! Көзге матур көннәрдә илһамланып иҗат итеп алырга тагын бер форсат чыкты бит әле. Уразайда үскән шушы көнбагыш турында тапкыр сүзле, үткен фикерле газета укучыларыбыз арасында “Вәт, көнбагыш бу“ дип исемләнгән шигъри бәйге игълан итәбез. Зөбәрҗәт Уразаева иҗат иткән әлеге дүртьюллыкны дәвам итсәгез дә, яңа вариант уйлап тапсагыз да була. Язганда “кыскалыкта – осталык“ икәнен дә истән чыгармагыз. Бәйге 16 октябрьгә кадәр дәвам итә.

Хөрмәтле укучыларыбыз! Әгәр сезне борчыган проблемалар бар һәм аларны үзегез генә хәл итә алмыйсыз икән, безгә шалтыратыгыз. Без – редакция хезмәткәрләре сезне борчыган мәсьәләләрне чишәргә, аларны җитәкчеләргә җиткерергә тырышырбыз. Моң-зарларыгызны җомга көннәрендә 22861, 22962 телефоннарына шалтыратып әйтә аласыз.

Россия пенсионерлары берлегенең райондагы бүлекчәсе тарафыннан оештырылган “Өченче буын университеты“ быел да өлкәннәргә төрле юнәлештәге курслар тәкъдим итә.

Агымдагы елның 1 декабренә кадәр районда яшәүчеләрнең кимендә 70 проценты ЕСИА системасында теркәлү узарга тиеш.

Казанда Г.Тукай исемендәге Татар дәүләт филармониясенең концертлар залында Халыкара “Татар кызы-2017” бәйгесенең Татарстан буенча финалы булды. Анда Татарстанның зональ турларында җиңеп чыккан 11 татар кызы көч сынашты.

Кырынды мәчетендә хаҗ сәфәреннән кайткан хаҗилар белән очрашу уздырылды.

Тирсә егете Илнар СИБАТОВның тимер эше белән шөгыльләнүен күптән ишетеп белә идек инде. Аның моннан ун ел элек 22 яшендә трактор ясавы турында хәтта республика басмаларында язып чыктылар.

Кырынды авылында гомер кичерүче 89 яшьлек мөхтәрәм аксакал язучыбыз Габдулла ага Галиев бу көннәрдә “Мәхәббәт һәм мәкер“ исемле яңа китабын нәшер итү мәшәкате белән йөри.

Кичкетаң Мәдәният йортында Раушания НОГМАНОВАның иҗат кичәсеннән илһамланып кайтканда туды әлеге шигъри юллар. Аның 55 яшьлек юбилее уңаеннан гаиләсе, яраткан тамашачылары өчен оештырган бәйрәменнән авылдашлар, читтән кайткан кунаклар: “Иң затлы артистлар концертыннан да бу кадәр канәгатьлек, рухи байлык җыя алмас идек“, – дип таралыштылар.