Әгерҗе районында район халкына һәм кредит оешмаларына карата 15 җинаять кылган 7 җирле халыкка хөкем карары чыгарылды

2024 елның 30 апреле, сишәмбе

Әгерҗе районы прокуратурасы 7 җирле халыкка карата җинаять эше буенча дәүләт гаепләвен хуплады. Роль һәм катнашу дәрәҗәсенә карап, алар Җинаять кодексының 158 маддәсенең 3 пунктында каралган җинаятьләр кылуда гаепле дип танылдылар (алдан сүз куешып, банк счетыннан затлар төркеме тарафыннан кылынган урлау), РФ Җинаять кодексының 159 маддәсенең 4 өлеше (алдан сүз куешып, аеруча зур күләмдә затлар төркеме тарафыннан кылынган мошенниклар), РФ Җинаять кодексының 161 маддәсенең 1 нче маддәсенең 1 нче өлеше (талау), пп. “а”, “в”, “г” һәм 163 ст. 2 өлеше (алдан сүз куешып, көч кулланып, затлар төркеме тарафыннан башкарылган янап куркытып алу).

Судта 2019 ел ахырыннан алып 2020 елның беренче яртысына кадәр Әгерҗе шәһәрендә җирле кешедә акча талау һәм мөлкәт таләп итү белән шөгыльләнүче җинаятьчел төркем эш иткән, дип билгеләнә. Ай саен җинаятьчеләр аңардан физик җәзалау белән янап, 30дан 263 мең сумга кадәр таләп иткән. Моннан тыш, гаепләнүчеләрнең берсе зыян күрүчедән "Байкал" газ баллонлы пистолетын ачыктан-ачык урлаган.

2020 елның мартында өч катнашучы Әгерҗе шәһәренең башка кешесен, аның йортын, җир участогын һәм автомобилен яулап, шулай ук аның банк картасыннан 43 мең сум урлап алдаган. Алга таба алар урланган автоны сатканнар.

Моннан тыш, 2019 ел ахырына өч гаепләнүче ике банкта 20 һәм 50 мең сум күләмендә кредит алган, аннары аларны үзләштергәннәр һәм үзләре теләгәнчә кулланганнар.

Хокук саклау органнары хезмәткәрләре 2020 елның икенче яртысында бу җинаятьчел төркемнең хокукка каршы эшчәнлеген туктата алган.

Гаепләнүчеләр үз гаебен таныдылар, өлешчә зыян салдылар, зыян күрүчегә йорт һәм җир участогын кире кайтардылар.

Суд гаеплеләрне 4 тән 6 елга кадәр иректән мәхрүм итүгә хөкем итте, җәзаны гомуми режимлы төзәтү колониясендә үтәде.

Хөкем карары законлы көченә кермәде.

Татарстан Республикасы Әгерҗе районы прокуратурасы.