Ләйсирә Гатауллина үз туганнарының тарихын сөйләде

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

Ләйсирә «Мой Герой - Моя Семья» акциясендә катнашты

Әгерҗе районының Тәбәрле авылында туып-үскән кыз бабайларының тарихын безгә җибәрде һәм Татарстанда уза һәм Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгына багышлап үткәрелә торган "Минем Герой - минем Семья" акциясенә кушылды.

«Минем бабамның әтисе Муллахмәтов Минихан Муллахмәтович (1910-1961). Әгерҗе районы Терси авылында туган. Минихан - ул минем әни линиясе буенча бабамның бабасы.

1941 елда ул Казан өлкәсенең Әгерҗе РВК ын мобилизацияләү буенча чакырыла. Стрелка, 203 отделение, 1 батальон, 2 рота. 1942 елдан 1944елларга кадәр 2 һәм 3 Украина фронтын саклауда, шулай ук 1944елда Көнбатыш Украинада банда белән сугышларда катнашкан.

"Германияне җиңгән өчен" медале бар. Запаста 1945елның 25 сентябрендә эштән куылган»

«Минем икенче бабам - Габденуров Гыйльмулла Габденнур улы (1916-1986). Салагыш авылында туган (Салагыш чәч, Алабуга өязе, Казан губернасы). Япония белән чиктә чик буе гаскәрләренә чакырылдым ".