3нче мәктәп укучысы Михайлов Артём: «Минем бабам сугышка саубуллашмыйча китте...»

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

"Карт бабайның әтисе фронтка киткәндә, иң кече улы Володяга нәселдән нибары 6 атна булган."

Т.Гыйззәт исемендәге 3 нче мәктәп укучылары - "Минем Герой - Минем Семья" онлайн-акциясендә актив катнашучылар. Акция кысаларында 4б сыйныфы укучысы Михайлов Артём үзенең бабасы Николай турында сөйләде.

"Минем әбиемнең әти-әнисе (әтисенең әтисе) Михайлов Николай Михайлович 1905 елда ТАССРның Әгерҗе районы Пелемеш авылында туган. Ул партиянең Краснобор райкомында (ниндидер) бүлек башлыгы булып эшләгән. Хатыны Екатерина белән алар арасында 3 бала булган.

Карт бабайның әтисе фронтка киткәндә, кече улы Володяга нәселдән нибары 6 атна була. Минем әбигә ул вакытта 3 яшь иде, ә аның апасына 5 яшь иде. Солдатларны ашыгыч рәвештә алып киттеләр. Ул эштән эш көне кызган чакта өенә кайткан (ул Кызыл Бор авылында эшләгән). Аның хатыны ул вакытта урманда эшләгән. Ул аны эзләде, ләкин таба алмады, ашыкты, машина аны көтә иде инде. Шулай итеп, бабамның әтисе сугышка саубуллашмыйча чыгып китте...

Михайлов Николай Михайлович 1941 елда Красноборский РВК га мобилизацияләнгән, 907 укчы полкта сугышкан. 1943 елның 23 февралендә Днепропетровск өлкәсенең Павлоград районы Вязовок авылы өчен сугышларда һәлак булды.

1991 елда бабайның гаиләсе Вязовка авылы тарих-туган якны өйрәнү музее директорыннан хат ала. Анда "Совет Армиясе Воин Михайлов Н.М. Вязовок авылын яклауда 1943 елның 23-24 февралендә хәбәрсез югалган. 1990 елның 7 ноябрендә шул ук авылда һәлак булганнар истәлеге аллеясын ачтылар. Фамилияләре исәпләп чыгарылган гранит плиталарны төгәл билгеләделәр.»