Әгерҗедән Алсу Мәҗитова: “Бабам сугыштан 3 группа инвалид булып кайтты”

2024 елның 8 мае, чәршәмбе

"Сугыштан соңгы авырлыкларга һәм инвалидлыкка карамастан, әби белән бабай алты бала үстергәннәр һәм тәрбияләгәннәр."

"Минем Герой - минем Семья" онлайн-флешмобында катнашуга "Хәлим" КФХ бухгалтеры, безнең газетаның актив язылучысы Алсу Мәҗитова кушылды.

"Мин үземнең бабам турында сөйләргә телим. Шәйдуллин Фатих Гарип улы 1925 елның 1 июлендә Татарстан Республикасы Әгерҗе районының Девәтернә авылында туган.

1943 елда, 18 яше тулгач, ул сугышка алына һәм җибәрелә. 1944 елның мартында Лениград янында сул тез буыннарына авыр яра ала һәм Бухара шәһәре госпиталенә китерелә. 1944 елның августына кадәр госпитальдә ята һәм аны Ватанга җибәрәләр, чөнки сәламәтлеге мөстәкыйль рәвештә хәрәкәт итәргә мөмкинлек бирми.

Госпитальдә булганда аяк киеме тегәргә һәм ремонтларга өйрәндем, бу аңа алдагы тормышында бик ярдәм итте. Туган тугызынчы инвалид 3 нче группага кайтты.

Сугыштан соңгы авырлыкларга һәм инвалидлыкка карамастан, әбисе белән бабай алты бала тәрбияләп үстергәннәр. Сугышчан хәрәкәтләр барышында күрсәтелгән батырлыгы өчен «I дәрәҗә Ватан сугышы» ордены белән бүләкләнде. Бабай 2006 елның 25 декабрендә 81 яшендә вафат булды».

Вконтакте социаль челтәрендә #МойГеройМояСемья хэштегы белән героебызның тарихын сөйләп бирегез. Геройларның тарихлары безнең редакция битләрендә барлыкка киләчәк. Хәбәр басылганнан соң, Әгерҗедәге хәбәрләргә сылтама җибәрегез. Без сезнең каһарманыгыз турында сайтта һәм социаль челтәрләрдә сөйләрбез.