Әгерҗелеләр тантаналы митингта Бөек Ватан сугышы елларында һәлак булганнарны искә алдылар

2024 елның 9 мае, пәнҗешәмбе

Район җитәкчеләре, өлкәннәр һәм балалар Мәңгелек утка һәм Хәтер диварына чәчәкләр салдылар

Бөек Ватан сугышында җиңүнең 79 еллыгы уңаеннан Әгерҗедә Бөек Ватан сугышында Җиңүнең 79 еллыгы уңаеннан тантаналы чаралар Бөек Җиңү мәйданында Митинг Хәтер белән башланып китте. Традиция буенча, 2 нче мәктәп кадетлары "Мәңгелек ут" мемориалы Мактаулы Вахтаны күтәреп бардылар.

Митингта район башлыгы Ленар Нургаянов, ТР Дәүләт Советының Мәгариф, мәдәният, фән һәм милли мәсьәләләр комитеты рәисе Айрат Зарипов, Ижевск территориаль идарәсендә Горький тимер юлы башлыгы урынбасары Александр Кузнецов, хакимият вәкилләре, предприятие һәм учреждение җитәкчеләре, мәктәп укучылары, шәһәр халкы һәм кунаклары катнашты.

Район җитәкчеләре, өлкәннәр һәм балалар мәңгелек утка һәм Хәтер диварына чәчәкләр салдылар. Чараны алып баручылар Әгерҗе районының 14 меңнән артык кешесенең фронтка киткәнен, 4500дән артыгының һәлак булуын, 5000 мең хәбәрсез югалуын билгеләп үттеләр. Алар истәлегенә бер минутлык тынлык игълан ителде.

Исегезгә төшерәбез, хәтер диварын ачу 2023 елның маенда булды. Хәтер диварында 4009 батыр сугышчының исеме уелды: 2769 һәлак булучы һәм сугыштан кайткан 1240 кеше.