сентябрь, 2017 ел
җомга

Озак яшәүнең серен Красный борда гомер кичерүче Яхъя абый хәрәкәттә һәм иҗади хезмәттә күрә. Яхъя – аңа халык кушкан исем, документларда Яйла ИШИКОВ ул. Туган елы – 1926, докуметларда 6ны әйләндереп 9 дип язганнар. Хәзер 1929 елгы булып йөри. Язмышындагы мондый “алай түгел, болай ул“лар бик күп әле аның.

Сыер һәм кәҗәләрне тотуга киткән чыгымнарның бер өлешен кире кайтару максатыннан быел да Татарстан Хөкүмәте шәхси хуҗалыкларга матди ярдәм күрсәтергә планлаштыра.

15 сентябрьдә район тарихы музее автобуста Болгарга сәяхәт оештыра.

(“Агрофирма-Әгерҗе“ ширкәте буенча)

“Нью-Холланд“ комбайнында

Алексей Красильников (ярдәмчесе – Михаил Красильников) – 1519 тонна,

Районда урып-җыю эшләре кызу темплар белән дәвам итә.

Экология елы кысаларында районыбызда бик күркәм эш башкарылды: Барҗы-Умга авылында Салихҗан чишмәсе төзекләндерелде. 1997 елда туган авылы Барҗы-Умгада районда беренчеләрдән булып мәчет төзеткән Салих Аитовның дусты Минегали Гайнетдинов ямьләгән бу чишмәне.