Татарстан эшмәкәрләре, гарантия ярдәме белән, милли проект буенча 2024 елның I кварталында 2,5 млрд сум җәлеп итә алды

2024 елның 4 апреле, пәнҗешәмбе

гарантияле республика ярдәме белән, Татарстан бизнесы 2024 елның I кварталында «Кече һәм урта эшмәкәрлек һәм шәхси эшмәкәрлек инициативаларына ярдәм» милли проектын гамәлгә ашыру кысаларында 2,5 млрдрубль суммасына заем финансларын җәлеп итә алды.

Агымдагы елның өч ае эчендә 198 республика эшмәкәрләре Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлеге рәвешендә 1,0 млрд. сумлык дәүләт ярдәменнән файдаландылар. Бу аларга бизнеска 2,5млрд. сумга заем финанславын җәлеп итәргә мөмкинлек бирде.

Татарстан Республикасы Икътисад министрлыгы ведомствосындагы Татарстан Республикасы гарантия фонды кредит алу өчен җитәрлек залог белән тәэмин ителмәгән тотрыклы финанс хәле булган, әмма финанс оешмалары бәяләмәсе буенча республика эшмәкәрләренең йөкләмәләре буенча поручительлек бирә.

Санкция басымы шартларында эшкуарларга ярдәм итү өчен эшләнгән «Ярдәм - 2024» ташламалы продукты кысаларында Татарстан Республикасы Гарантия фонды республиканың 80 компаниясе өчен 370,4 млн сумлык поручитель булып чыгыш ясады, бу аларга бизнесны үстерү өчен 1 млрд сумга якын акча җәлеп итәргә ярдәм итте.

Исегезгә төшерәбез, "Поддержка - 2024" продукты буенча Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлегенең максималь суммасы 70 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме - кредит суммасыннан 50% ка кадәр. Бүләкләү буенча ставка теркәлгән һәм 0,5% тәшкил итә.

Татарстан Республикасы Гарантия фонды ярдәменнән икътисадның барлык тармакларында диярлек эшчәнлек алып баручы республика эшмәкәрләре файдалана ала. Уен бизнесы өлкәсендә әйдәп баручы эшмәкәрләр, шулай ук кредит һәм иминият оешмалары искәрмә булып тора.

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, ислам хокукы кануннарына таянган Татарстан Республикасы эшмәкәрләре шулай ук "Даман" продукты буенча шәригать нормалары нигезендә Татарстан Республикасы Гарантия фонды ярдәменнән файдалана алачак.

"Даман" партнерлык финанславы программасы кысаларында продукт буенча Татарстан Республикасы Гарантия фонды поручительлегенең максималь суммасы 50 млн сум тәшкил итә, поручительлек күләме - кредит суммасыннан 50% ка кадәр.

Татарстан эшмәкәрләре заявка бирә, гарантияле ярдәм алу шартларына туры килүен тикшерә һәм ташламалы программалар турында Татарстан Республикасы Гарантия фонды сайтында җентекләбрәк белә ала, тел.:  7(843)293-16-94,  7(903)061-40-18, шулай ук Фондка түбәндәге адрес буенча мөрәҗәгать итә: Казан ш., Мәскәү ур., 55 й.