Әгерҗедә чараларны әзерләү һәм уздыру чорында иҗтимагый куркынычсызлык чаралары арттырылачак

2024 елның 27 апреле, шимбә

Район администрациясендә террорчылыкка каршы комиссиянең чираттан тыш утырышы булды

Район хакимиятендә террорга каршы комиссиянең чираттан тыш утырышы булды. Ул бер сорауга - Беренче май һәм Җиңү көненә багышланган чаралар әзерләү һәм уздыру чорында иҗтимагый иминлекне көчәйтүгә багышланган иде.

Иң беренче булып район башкарма комитеты җитәкчесе урынбасары вазыйфаларын башкаручы Гөлнара Гыймаева чыгыш ясады. Ул 9 майда массакүләм чаралар уздыруның сценарий планын тәкъдим итте. Шулай ук республика җитәкчелеге таләбе буенча бәйрәм салюты барлык шәһәр һәм районнарда да гамәлдән чыгарылды, дип хәбәр итте.

- Бу көнне җәмәгать тәртибен саклауда Россия Эчке эшләр министрлыгының Әгерҗе районы буенча бүлегенең шәхси составы, Росгвардиянең ведомстводан тыш саклау бүлеге, халык дружинасы, “Форпост” үзәге әгъзалары, волонтерлар һәм муниципаль хезмәткәрләр җәлеп ителәчәк, - дип хәбәр итте ул.

Моннан тыш, быел җәмәгать тәртибен саклауга хосусый сак предприятиеләре вәкилләре җәлеп ителәчәк.

Аннары җәмәгать куркынычсызлыгын тәэмин итү буенча өстәмә чаралар турындагы нотыклар белән җәмәгатьчелек тәртибен саклау буенча полиция башлыгы урынбасары Фирдәвес Гафуров һәм Росгвардиянең үзәкләштерелгән саклау пункты башлыгы Николай Калядин чыгыш ясады.

27 апрельдән 12 майга кадәр массакүләм чаралар узачак объектлар аерым сак астына алына. Шул максат белән тәүлек буе көчәйтелгән тикшерү-оператив төркемнәрнең һәм кичекмәстән җавап бирү төркемнәренең эше оештырыла. Оператив хәлнең катлаулануы очрагына кирәкле резервлар төзелә. Шулай ук шәһәрдә һәм авыл җирлекләрендә җаваплы вазыйфаи затларны тәүлек буе кизү торырга, халык дружиналары эшен көчәйтергә тәкъдим ителде. Предприятиеләрдә, учреждениеләрдә һәм оешмаларда уяулыкны көчәйтү чаралары һәм гадәттән тыш хәлләр туганда, пилотсыз очу объектларын ачыклаганда кирәкле гамәлләр турында өстәмә инструктажлар үткәреләчәк. Массакүләм чаралар уздырганчы заблагов объекты һәм парковкалар полиция хезмәткәрләре тарафыннан хезмәт этләре кулланып тикшереләчәк.

Утырыш азагында стадионда җәмәгать тәртибен саклауны көчәйтү буенча тәкъдимнәр белән район башлыгының социаль мәсьәләләр буенча киңәшчесе Равия Лутошкина чыгыш ясады. 850 бала һәм 900ләп парадта театральләштерелгән тамашада катнашуны исәпкә алып, ул хокук саклау органнары вәкилләренең нарядларны көчәйтү зарурлыгына игътибар итте. Шулай ук парадтан соң фотозона өчен ретро-техника урнаштыруны оештыруда ЮХИДИ вәкилләрен җәлеп итәргә карар кылынды.

Бәйрәм гамәлләре планын тагын да җентекләбрәк өйрәнү өчен Эчке эшләр министрлыгы бүлеге вәкилләре белән бергә вакытыннан алда урынга чыгарга карар кылынды.