Әгерҗе районы башлыгы Ленар Нургаянов: Минем бабай һәрвакыт үрнәк булды.

2024 елның 4 мае, шимбә

«Әгерҗе хәбәрләре» редакциясе #МойГеройМояСемья онлайн-акциясе кысаларында мәкаләләр сериясен дәвам итә. Акциягә район башлыгы Ленар Нургаянов кушылды. ВКонтакте битендә ул үзенең бабасы Нургаянов Фәйзрахман Нургаянович турында сөйләде.

"1942 елда 17 яшьлек бабай егетен Совет Армиясе сафларына чакырдылар. Казан полкының беренче мәктәбен сержант исеме белән тәмамлаган, 1943 елда аны 1297 нче укчы полкның 1 нче ротасы составында 3 нче Белоруссия фронтына пулеметчы итеп җибәрәләр. Кулына авыр яраланган, 2 группа инвалидлыгы булган, әмма Ватан хакына эшләвен дәвам иткән. Сугыштан соңгы елларда Кичкетаң агрономы, икътисадчы булып эшләгән. 1997 елның 7 августында Дед вафат булды. Ул минем өчен һәрвакыт үрнәк булды. Хәтерлим аны, чиксез горурланам! - дип язган җитәкче.

Ленар Фәридович шулай ук Әгерҗеләрне гаилә геройлары тарихы белән уртаклашырга өндәде. "Без халкыбызның батырлыкларын онытырга тиеш түгел!", - дип билгеләде ул.