Әгерҗедән Гөлнур Сәләхиева: Минем бабай ике сугышта катнашкан

2024 елның 6 мае, дүшәмбе

Арсланов Шәймөхәммәт 1911 елда Иске Эсләк авылында туган

Район халкы «Мой Герой - Моя Семья» онлайн-акциясендә актив катнаша. Алар арасында Әгерҗедән Гөлнур Сәләхиева да бар.

«Минем бабай Арсланов Шәймөхәммәт Закирович 1911 елда Иске Эсләк авылында туган, ул ике сугышта катнашкан - белофиннар һәм Бөек Ватан сугышы ветераны. Яшь комсомолец 20 нче еллар, Татарстан АССР Красный бор районының "Үрнәк" колхозы хисапчысы, ВКП(б)

Актив намуслы җәмәгать эше өчен ТАССРның егерме еллыгы уңаеннан ТАССР Югары Советының Мактау грамотасы белән бүләкләнде. 1941 елның 25 июнендә Яңа Сляково авылыннан сугышка чакырылды.

1941 елның 7 августында Казаннан соңгы фотография "Без, пулемет ротасының яшь командирлары" дип язылган. Пыяла астына рамга куй да, фашизм корбаны булсам, хәтерем сакласын, балалар мине яхшы истә тотсын. Сиңа авыр булмасын өчен, аларны өйрәтергә тырыш. Барыгызны да нык кочаклыйм". Ул хәбәрсез югалды.

Моңарчы аның турында берни дә билгеле түгел.»