Исәнбайда сенажны яңача әзерлиләр

2020 елның 6 июле, дүшәмбе

“Агрофирма-Әгерҗе” ширкәтендә оптимизациядән соң “Исәнбай” бүлекчәсе Ижевск фермеры Олег Бадеринга тапшырылды. Хәзер монда «О. Л. Бадерин» крестьян-фермер хуҗалыгы төзелде.

Яңа хуҗа сенаж әзерләүгә яңалык кертте. Аны, районыбыз хуҗалыкларында кабул ителгәнчә, базларга кертмиләр, рулоннарны пленкага төреп кышка калдыралар.

- Соңгы вакытта куелган яңгырлы, салкын һава печәнлеккә комачаулый. Әмма мондый һава шартлары сенаж әзерләү өчен бик яхшы туры килә, - ди идарәче Ирек Нәгыймов.

Монда яңа технологияне тиз үзләштергәннәр. Удмуртиянең Увинский районыннан механизаторлар да килде, Исәнбаевның тәҗрибәле хезмәтчәннәре дә җәлеп ителде.

САМ ПРОЦЕСС - Яңа ысул буенча эшли башлаганнар, анда 175 гектарда күпьеллык үләннәр үсә. Бер трактор печәнне чаба да теземнәргә сала.

- Чаптырылган үләнне озак вакытка җирдә калдырырга ярамый. Әгәр дә без 55-60 процент дымлылыкта базга сенаж салабыз икән, монда бу күрсәткеч тоз булырга тиеш