2021 елның 30 ноябренә көндәлек оператив фараз

2021 елның 30 ноябре, сишәмбе

Казан:
Төнлә болытлы.
Яңгыр һәм явым-төшем рәвешендә явым-төшем, төнлә урыннарда яктылык.
Төньяк-көнбатышка 7-12 м / с күчү белән көньяк җил, төнлә 16-21 м / с га кадәр көчле урыннарда.
Төнлә минималь һава температурасы һәм көндез максималь һава температурасы -1 .. + 1˚.
Юлларда бозлавык, урыны белән көчле.
Иделгә кадәр һәм Көнбатыш бабалары белән:
Яңгыр һәм явым-төшем рәвешендә явым-төшем.
Төнлә минималь һава температурасы һәм көндез максималь һава температурасы -1 .. + 2˚.
Көнбатыш Закамя буйлап:
Юлларда бозлавык, урыны белән көчле.
Көнчыгыш бабалар һәм Кама аръягында:
Яңгыр һәм явым-төшем рәвешендә явым-төшем.
Төнлә минималь һава температурасы һәм көндез максималь һава температурасы 0 .. + 3˚.
2. Гидрологик һәм боз шартлары:
Куйбышев сусаклагычында, Верхный Услон бистәсе янындагы су дәрәҗәсе 50,43 м (+20 см), куркыныч критик дәрәҗә 54,24 м, су алу өчен критик түбән билге 45,5 м (навигация өчен, 49,0 м).
Набережней Челни шәһәре янындагы Нижнекамск сусаклагычында су дәрәҗәсе 63,31 м (+4 см), куркыныч критик дәрәҗә билгесе 65,9 м, су алу өчен критик түбән билге 61,7 м (навигация өчен, 62,0 м); ).
Нижнекамск ГЭСының аскы агымында су дәрәҗәсе 50,42 м (+24 см), куркыныч критик дәрәҗә билгесе 58 м.
Елгаларда һәм сулыкларда боз формалашу дәвам итә.
3. Биологик-социаль хәл
Кошларның югары патогенлы гриппы авыруын ачыклау һәм аны тарату куркынычы белән бәйле рәвештә, Татарстан Республикасы Президентының 23.11.2021 нче номерлы УП-894 указында югары патогеник кош гриппына чикләү чаралары (карантин) билгеләнде. Тукаевский районының Калмаш авылы һәм эпизоотик мичтән 15 км радиус эчендә.
4. Аварияләр килеп чыгуын фаразлау (КС)
4.1. Аварияләрнең табигый һәм техноген чыганаклары (КС)
Фаразланган метеорологик күренешләр белән бәйле рәвештә, гадәттән тыш хәлләр һәм электр линияләренең һәм элемтә линияләренең җимерелүе (өзелүе), зәгыйфь ныгытылган һәм зур форматлы корылмаларның җимерелүе һәм җимерелүе ихтималы арта.
Федераль, региональ һәм җирле автомобиль юлларында фаразланган метеорологик күренешләр белән бәйле рәвештә, юл-транспорт һәлакәтләре белән бәйле аварияләр һәм гадәттән тыш хәлләр ихтималы арта, шулай ук ​​федераль, региональ һәм җирле юлларда юл хәрәкәте чикләү ихтималы.
Фаразланган метеорологик күренешләр һәм очышларны әзерләү һәм башкару кагыйдәләрен бозу, артык йөкләү, техник җиһазларны бозу белән бәйле рәвештә, авиация транспортын эксплуатацияләү һәм сынау белән бәйле гадәттән тыш хәлләр һәм аварияләр булырга мөмкин. .
Фаразланган метеорологик вакыйгалар аркасында, йөк судноларының эшләве белән бәйле аварияләр ихтималы арта.
4.2. Аварияләрнең техноген чыганаклары (КС)
Тимер юл трассаларының эшләмәвен вакытсыз мониторинглау һәм запас ресурсларның бетүе аркасында тимер юлда авария куркынычы бар, рулонның бозылуы, дәрәҗә киселешендәге киртәләр белән бәрелешү.
Температураның түбән булуы, янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәмәү, мич һәм электр җиһазларының эшләмәве, утны игътибарсыз эшкәртү, кеше кулында янгын чыгу һәм көнкүреш газы шартлау мөмкинлеге арта.
Аварияләрнең сезонлы артуы аркасында, җылыту сезоны, электр челтәрләренең начарлануы, коммуналь хезмәтләр, энергия һәм торак-коммуналь хезмәтләр объектларында (су белән тәэмин итү һәм канализация челтәрләре, җылылык, электр һәм газ белән тәэмин итү системалары) аварияләр килеп чыгу ихтималы арта.
Технологик режимны бозу һәм куркынычсызлык чараларын үтәмәү нәтиҗәсендә потенциаль куркыныч һәм сәнәгать объектларында гадәттән тыш хәлләр килеп чыгу ихтималы бар.
4.3. Аварияләрнең биологик, экологик һәм социаль чыганаклары (КС)
Фаразланган метеорологик күренешләр һәм республиканың су объектларында боз каплавы барлыкка килү белән бәйле рәвештә, кешеләрнең су объектларының бозлы боз астында батуы ихтимал.
Куйбышев сусаклагычында су түбән булу сәбәпле, суднолар кышкы машина кую урыннарыннан соң агып китәргә мөмкин.
Табигать мохитендә кешеләрнең юнәлешен югалту куркынычы бар, шул исәптән туристик маршрутларга һәм спелеологик урыннарга рөхсәтсез бару