2022 елның 22 гыйнварына көн саен оператив фараз

2022 елның 21 гыйнвары, җомга

Казан буенча:

Болытлы, төнлә аязучан.

Төнлә явым-төшемсез; иртән һәм көндез кар, урыны белән буран.

Җил көньяк-көнчыгыштан 5-10 м/с, иртән һәм көндез урыны белән 14 м/с ка кадәр.

Минималь температура төнлә -9..-11˚, аязганда -14˚.

Максималь температура көндез -6..-8˚.

Юлларда бозлавык, көндез кар көртләре.

Көнбатыш Биреш буенча да:

Болытлы, төнлә аязучан.

Төнлә урыны белән зур булмаган кар; иртән-көндез кар, урыны белән буран.

Җил көньяк-көнчыгыштан 5-10 м/с, иртән һәм көндез урыны белән 16 м/с ка кадәр.

Төнлә минималь температура -9..-14˚.

Көндез иң югары температура - 5..-8˚.

Юлларда бозлавык, көндез кар көртләре.

Көнбатыш Кама аръягы буенча:

Төнлә явым-төшемсез;

Иртән һәм көндез бераз кар, урыны белән буран.

Җил көньяк-көнчыгыштан 5-10 м/с, иртән һәм көндез урыны белән 16 м/с ка кадәр.

Минималь температура төнлә -11..-14˚.

2. Гидрология һәм боз шартлары:

Куйбышев сусаклагычында Югары Ослан торак пунктында су биеклеге 50,05 м ( 1 см), кискен дәрәҗәдәге куркыныч тамгасы 54,24 м, су җыю өчен иң түбән билге 45,5 м.

Яр Чаллы шәһәре янындагы Түбән Кама сусаклагычында су өсте дәрәҗәсе 63,25 м (-3 см), 65,9 м куркыныч дәрәҗә билгесе, 61,7 м сулыкларны алу өчен иң түбән тамга.

Түбән Кама ГЭСының аскы бьефында суның биеклеге 50,73 м ( 4 см), куркыныч критик дәрәҗәнең билгесе 58 м.

Түбән Кама ГЭСының аскы бьефына суның уртача тәүлеклек чыгымнары 08.00 21.01.2022 елга 1991 куб м/с тәшкил иткән. 22.01.2022 елга ташланган чыгымнар 708 куб м/с тәшкил итәчәк. Республика елгаларында һәм сусаклагычларында боз калынлыгы 13 - 42 см.

Өч боз кичүе эшләп килә:

- Яшел Үзән МР, Идел аша, Яшел Үзән шәһәре маршруты буенча. Карамалы Тау, тәүлек буе, автотранспортның мөмкин булган массасы 3,5 тоннага кадәр; - Югары Ослан МР, Идел аша - Аракчино поселогы (Казан шәһәре) маршруты буенча - Югары Ослан авылы, тәүлек буе, автотранспортның мөмкин булган массасы 3,5 тоннага кадәр;

- Алабуга МР, Кама елгасы аша Покровское авылы - Красный Ключ бистәсе (Түбән Кама МР) маршруты буенча, тәүлек буе, автотранспортның мөмкин булган массасы 3,5 тоннага кадәр.

Кама елгасы аша Яңа Кама аръягы авылы маршруты буенча Мамадыш МРында боз кичүе вакытлыча туктатылды.

3. Вакыйгалар килеп чыгу фаразы (ЧС)

3.1. Һәлакәтләрнең табигый һәм табигый-техноген чыганаклары (ЧС)

Фаразлана торган метеорология күренешләренә бәйле рәвештә гадәттән тыш хәлләр һәм гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү ихтималы бар, ЛЭП һәм элемтә линияләренең зарарлануына (обрывына) бәйле электр белән тәэмин итү системаларында, ныгытылмаган һәм киң форматлы конструкцияләрнең өзелүенә һәм җимерелүенә бәйле рәвештә.

Федераль, региональ һәм җирле әһәмияттәге трассаларда фаразлана торган метеорология күренешләренә бәйле рәвештә юл-транспорт һәлакәтләренә бәйле һәлакәтләр һәм гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү ихтималы, шулай ук федераль, региональ һәм җирле әһәмияттәге автомобиль юлларында хәрәкәтне чикләү ихтималы арта.

Фаразлана торган метеорология күренешләренә, очышларны әзерләү һәм үтәү кагыйдәләрен бозуларга, үтә норматив йөкләнешкә, техник җиһазландырудагы хокук бозуларга бәйле рәвештә, авиация транспортын эксплуатацияләү һәм сынаулар һәм аэропортлар эшендә хокук бозуларга бәйле гадәттән тыш хәлләр һәм һәлакәтләр барлыкка килү ихтималы бар.

Республика сулыкларында боз катламы барлыкка килү сәбәпле, сулыклар бозлавыгы астына кешеләр һәм техниканың уңышсызлыгы ихтималы бар, шул исәптән Югары Ослан һәм Лаеш муниципаль районнарында Идел елгасы аша күпер салу участогында да.

Биналар һәм башка объектларның түбәләреннән кар һәм боз нароста җыелу, шулай ук кар йөкләнеше нәтиҗәсендә биналар элементлары һәм киң үтә торган конструкцияләр ишелү куркынычы бар.

Елга үзәннәренең, чокырларның, карьерларның, тимер юл өемнәренең, күперләрнең текә битләреннән, карьерлар һәм төзелеш казаннары стеналарыннан (ягъни 25 м дан артык озынлыктагы участокларда һәм 12 градустан артык авышлык) кар массасы чыгу ихтималы бар.

Табигый тирәлектә кешеләрнең ориентирын югалту куркынычы бар, шул исәптән туристлык маршрутларына һәм спелеологик объектларга рөхсәт ителмәгән вакытта.

Һәлакәтләрнең биологик чыганаклары (ЧС)

COVID-19 инфекциясе белән авыруның яңа очракларын ачыклау ихтималы бар.

Кыргый һәм йорт хайваннары котыру авыруының аерым очракларын ачыклау планлаштырыла.

Оренбург өлкәсендә һәм Башкортостан Республикасында уңайсыз эпизоотик хәлгә бәйле рәвештә кыргый һәм йорт (парнокопытный) хайваннарының ящур вирусы белән авыруы куркынычы бар.

3.2. Һәлакәтләрнең технологик чыганаклары (ЧС)

Электр челтәрләре, коммуналь челтәрләр тузганга күрә, энергетика һәм торак-коммуналь хуҗалык объектларында (су үткәрү һәм канализация челтәрләре, җылылык, электр һәм газ белән тәэмин итү системалары) килеп чыгу ихтималы арта.

Тимер юлларның төзексезлеген үз вакытында контрольдә тотмау һәм хәрәкәтчән состав ресурсларын эшләп чыгару аркасында тимер юлда рельслар белән хәрәкәт составы җыенына, кичүләрдә киртәләргә чыгу куркынычы бар.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәмәү, мич һәм электр җиһазларының төзексезлеге, ут белән саксыз эш итү сәбәпле, техноген янгыннар һәм көнкүреш газы шартлаулары барлыкка килү ихтималы арта. Технологик режимны бозу һәм куркынычсызлык техникасын үтәмәү нәтиҗәсендә потенциаль куркыныч һәм җитештерү объектларында авария очраклары барлыкка килү ихтималы бар.