Эдуард Шәрәфиев: «Иң зур теләк - дошманны тар-мар итү»

2023 елның 16 июне, җомга

Депутат "Әгерҗе хәбәрләре" редакциясенә интервью бирде.

4 нче мәктәп укучылары ТР Дәүләт Советы депутаты Эдуард ШАРАФИЕВ катнашындагы парламент дәресен озакка истә калдыргандыр дип ышанам. Ул вакытта ул махсус хәрби операция зонасыннан кайтты гына. Аның балаларга булган мөрәҗәгате: «Безгә, беркайчан да булмаганча, бердәм, көчле булырга кирәк», - дигән иде. Бүген Эдуард Сөләйманович тагын алгы сызыкта. Без аның белән элемтәгә керә һәм интервью ала алдык.

- Эдуард Сөләйманович, сезне икенче тапкыр СВО зонасына барырга нәрсә мәҗбүр итте?
- Өч айлык контракт тәмамлангач, быелның февралендә мин волонтерлык эшчәнлеген дәвам итәргә ниятләдем, чөнки миндә куелган сугышчан бурычларны уңышлы үтәү өчен, нәрсәләр һәм предметлар исемлегенең тулы картинасы бар иде. Минем тарафтан безнең бүлекчәләрне матди-техник җиһазлау буенча нәтиҗәлерәк эшләр өчен 6 айга контракт озайту турында карар кабул ителде, ә иң мөһиме, контракт хәрби бәйләнеш линиясенә барырга мөмкинлек бирә. Контрактны озайтканнан соң вәзгыять бераз үзгәрде, һәм мин батальон командиры вазифаларын башкаручы итеп билгеләндем, ә аннары командир тарафыннан рәсми расланды. Бу - батальонның элекке командиры бригада идарәсенә күчерелгәнгә күрә булды. Минем алдыма батальонда структур һәм кадрлар үзгәрешләрен үткәрү, шулай ук аны Артемовскидагы (Бахмут) Авдеев участогыннан күчерүне тәэмин итү бурычы куелды. Минем алда куелган барлык бурычлар уңышлы үтәлде.

- Гаилә сезнең сайлауга ничек карады?
- Минем гаилә минем карарымны аңлау белән кабул итте, гәрчә, әлбәттә, минем өчен борчылалар һәм борчылалар.

- Хәзерге вакытта сезгә нинди бурычлар йөкләнгән?
- Хәзер мин башка бригадага күчерелдем, тәрбия эшләре буенча комбригка һәм шәхси состав белән эшләүгә яңа урын алдым. Шуның белән бергә минем арттан матди-техник тәэмин итү мәсьәләләре саклана, чөнки минем хәрби структуралар линиясе буенча да, волонтерлык эшчәнлеге линиясе буенча да багланышларым һәм тәҗрибәм бар инде.

Хезмәтегездә иң кыены нәрсә?
- Авырлыклар күп, һәм алар төрле планлы характерда. Сугышчан коллектив белән командалык итү - ул бик җаваплы һәм катлаулы эш. Командир буларак, син куелган хәрби бурычларны үтәү өчен җавап бирәсең, шәхси состав һәм башка бик күп нәрсәләр өчен җавап бирәсең. Шул ук вакытта һәрвакытта да төрле яклы мәнфәгатьләрне һәм факторларны исәпкә алырга туры килә. Шәхси состав, катнаш бүлекчәләр, тыныч халык һәм башкалар белән коммуникацияләр төзергә кирәк. Боларның барысы да даими рәвештә физик һәм эмоциональ киеренкелектә булырга мәҗбүр итә.

Безнең солдатларның көнкүреше нинди? Алар нәрсәгә мохтаҗ?
- Хәрби хәрәкәтләр шартларында солдат көнкүреше төзелеше - иң мөһим мәсьәләләрнең берсе, чөнки аның карары сугышчыларның үз-үзен ничек хис итүе һәм коллективтагы гомуми атмосфера белән бәйле. Монда сүз туклануга гына түгел (бу проблемалар белән хәзер гомумән юк), ә ял итү, үз вакытында ротация һәм сугышчан биремгә чыгу мәсьәләләре дә кагыла. Шулай ук шәхси состав юыну, кер юу мөмкинлеге һ.б. бәйле көнкүреш тәэмин итү мәсьәләләрен дә хәл итәбез. Гражданкадан килгән күп кенә солдат көнкүрешенә күчү - җитди проблема, әмма күпчелек аны уңышлы уза.

- Гаилә белән элемтәдә торасызмы?
- Гаилә белән бәйләнешне вакыт-вакыт, моның өчен шартлар булганда, хуплыйм. Хәрби хәрәкәтләр зонасында махсус элемтә режимы бар, чикләүләр бар, шуңа күрә монда бу мәсьәлә хәл ителә, әмма акыллы кысаларда. Туганнар белән кайвакыт хәбәрләр аша аралашабыз яки шалтыратышабыз, әмма мөмкин булганча. Миннән җаваплар һәрвакытта да оператив булмаска мөмкин.

Сезнең чолганышта якташлар бармы?
Әйе, якташлар бар. Татарстанлылар да аз түгел. Аларның күпчелеге яхшы сугышчылар. Ләкин безнең бригадада төрле төбәкләрдән сугышчылар хезмәт итә, чөнки ул территориаль принцип буенча түгел, ә ирекле отряд булып формалашкан.

- Республика ягыннан ярдәм тоясызмы?
- Әлбәттә, Татарстан ягыннан ярдәм хакимият, җәмәгатьчелек ягыннан да даими ярдәм күрсәтелә. Безнең волонтерлар белән дуслар. Әгәр минем турыда сөйләсәк, үз командованием белән килешү буенча минем арттан ТР Дәүләт Советы утырышларына һәм республикада әһәмиятле чараларга йөрү хокукы сакланды. Хәер, мондый йөрү мөмкинлеге, әлбәттә, беренче чиратта, безнең алга куелган хәрби обстановка һәм бурычларга бәйле.

- Хәзерге вакытта иң зур теләк?
- Иң зур теләк - дошманны мөмкин кадәр тизрәк тар-мар итү һәм җиңү яулау!

Эдуард Шәрәфиев СВО зонасында. / Шәхси архивтан фото