Шикләнгәндә кичекмәстән полициягә хәбәр итегез

2024 елның 7 гыйнвары, якшәмбе

Тагын бер катлаулылык бар

Террорчылыкка каршы комиссиянең (АТК) йомгаклау утырышы көн тәртибе киң булды. Комиссиянең яңа секретаре билгеләнү сәбәпле, оештыру характерындагы күп кенә мәсьәләләрне карадылар. Шулай ук иҗтимагый иминлекне көчәйтү буенча өстәмә чаралар, дини мохиттә профилактик эшләр һәм башка мәсьәләләргә кагылышлы традицион мәсьәләләр күтәрелде.

СИТУАЦИЯ СТАБИЛЬ, ләкин...

- Районда террорчылыкка каршы тору өлкәсендәге вәзгыять мониторингы нәтиҗәләре буенча тотрыклы һәм контроль астында дип танылды. Бу җибәрелгән терактларның булмавы белән дә раслана. Шуңа да карамастан, безнең район өчен куркыныч тудыручы факторлар билгеләнде, - дип башлады утырышны район башлыгы, комиссия рәисе Ленар Нургаянов.
Атап үтелгән факторлар арасында - аерым объектларның террорчылыкка каршы якланмавы, традицион булмаган рухтагы дини карашларны яклаган затлар төркемнәре районында булу, Украина радикаль структуралары вәкилләренең качаклары кыяфәтендә керергә мөмкин булу, район территориясендә хезмәт мигрантлары булу һәм башкалар.
- Күргәнегезчә, сораулар күп. Килеп туган барлык проблемалы моментларны коллегиаль яктан карарга һәм үтәүне мәҗбүри рәвештә хәл итәргә кирәк, - дип ассызыклады Ленар Фәридович.

КОНТРОЛЬ БҮЛМӘСЕ
Район башлыгының коррупциягә каршы көрәш буенча ярдәмчесе, комиссия секретаре Анастасия Халикова, республика АТК йөкләмәләрен үтәү турында сөйләгәндә, шулай ук район комиссиясенең элек кабул ителгән карарларында да, башкарма дисциплинага чакырды.
- Өйрәнелгән мәгълүмат һәм җаваплар массивы күрсәткәнчә, бер затның (безнең очракта - АТК секретаре) карарларын башкару практикасы бар, бу тулаем алганда комиссия эшенә тискәре йогынты ясый. Чаралар комплекслы якын килгәндә гамәлгә ашырылырга тиеш, - дип ассызыклады Анастасия Сергеевна.
Аннары ул 2023 елда террорчылыкны профилактикалау эшенең торышы һәм нәтиҗәләре турында АТК хисаплары буенча кимчелекләр билгеләде, аларны бетерү буенча тәкъдимнәр чыгарды.

Кимчелекләрнең берсе - иҗтимагый-сәяси, дини, миграция, яшьләр һәм социаль челтәрләрдә контроль дәрәҗәсенең түбән булуы.
- Моны мин тулы мониторинг булмау һәм аны АТКка юлламасы белән бәйлим. Кайчак эш башкарылган, ә чагылдыра һәм күрсәтә алмыйбыз. Сәбәбе - мәгълүмат булмау. Шуңа күрә җитәкчеләргә алар адресына җибәрелгән таләпләрнең үтәлешен контрольгә алырга кирәк, - дип киңәш итте Анастасия Сергеевна.
Шулай ук ул киләсе елга АТК эше планын да тәкъдим итте. Оештыру мәсьәләләре хәл ителде, шул исәптән террорчылыкка каршы комиссия составына үзгәрешләр кертү турында.

УСИЛЕНМ РЕЖИНда
Бәйрәмнәр башлангач, актуаль мәсьәләләрнең берсе булып иҗтимагый куркынычсызлык тора. Россия Эчке эшләр министрлыгының Әгерҗе районы буенча бүлеге җитәкчесе Тимур Хуҗиәхмәтов иҗтимагый иминлекне көчәйтү, яңа ел һәм раштуа бәйрәмнәрен әзерләү һәм уздыру чорында террорчылык һәм экстремистик күренешләрне профилактикалау буенча өстәмә чаралар турында чыгыш ясады.
Әлбәттә, моның өчен Эчке эшләр министрлыгы бүлегенең район башкарма комитеты белән үзара хезмәттәшлегендә тыгыз булырга кирәк. Урынны, вакытны, форматны һәм чарада катнашучылар санын алдан ук килештерергә кирәк. Җәмәгать тәртибен саклауны тәэмин итүдә катнашуга хосусый сак оешмалары хезмәткәрләрен, ирекле халык дружиналары әгъзаларын, муниципаль хезмәткәрләрне җәлеп итәргә кирәк.

Тагын бер катлаулылык бар.
- Районның озынлыгы ерак, Красный бор һәм тугызынчы зонаны контрольдә тотарга мөмкинлек бирми. Шуңа күрә шикле затлар табылгач, кичекмәстән полициягә хәбәр итегез, - дип кисәтте Тимур Расимович авыл җирлекләре башлыкларын.
Утырыш барышында күтәрелгән барлык мәсьәләләр буенча тиешле карарлар кабул ителде.
**
Районның Террорчылыкка каршы комиссиясе гражданнарны бәйрәм көннәрендә аеруча уяу булырга һәм терактларны булдырмау максатыннан, аз гына шик астында, ашыгыч хезмәтләр телефоннарына шалтыратырга чакыра!
Екатерина САМСОНОВА