Әгерҗе районы халкының торак-коммуналь хезмәтләр өчен гомуми бурычы 66 миллион сумнан артык.

2024 елның 12 феврале, дүшәмбе

Әгерҗе районы халкының торак-коммуналь хезмәтләр өчен гомуми бурычы - 66 миллион сумнан артык, дип әйтергә була. Бүген бурычларны түләтү буенча нинди эш алып барыла һәм финанс савыктыру өчен нинди проблемалы мәсьәләләрне хәл итәргә кирәк - безнең «СМП-184» идарәче компаниясе директоры Роман АЛЬЧИК белән интервьюда.

Роман Владимирович, вәзгыять чыннан да катлаулы. Ә гомуми массада иң зур бурычлары булган явыз түләмәүчеләр - абонентлар күпме?

- Бүгенге көндә 27 абонент предприятиегә 300 мең сумнан артык бурычлы. Аларның гомуми бурычы 11 миллион сумга якын. 169 абонент 100 меңнән 300 меңгә кадәр тиеш. Аларның гомуми бурычы 28 миллион сумга якын.

- Бурычны киметү буенча сез нинди эш алып барасыз?

- Узган ел безнең тарафтан торак-коммуналь хезмәтләр өчен 29 миллион сумнан артык бурычны түләтү турында 581 гариза әзерләнде. Барлыгы 472 суд приказы алынды һәм суд приставларына үтәүгә, Пенсия Фондына 44 суд приказы үтәүгә, бурычлының эш урыны буенча 30 суд приказы үтәүгә юнәлдерелде.

Моннан тыш, без бурычлыларга каршы барабыз һәм бурычларны реструктуризацияләү турында килешү төзибез. Узган елда шундый 35 килешү төзелгән.

Шулай ук безнең хезмәткәрләр судка кадәр-дәгъва эше алып бара. Адресларга бурычны түләү турындагы таләпләр бирелә. Шәхси эшмәкәрләр судка кадәр дәгъвалар ала. Бурычлыларны чакырабыз, эш урыны буенча исемлекләрне тәкъдим итәбез, бурычлының яшәү урыны буенча суд приставлары хезмәте вәкилләре белән чыгабыз. Шул рәвешле (судка кадәр) без бурычны 7 миллион сумнан артык түләп бетерүгә ирештек.

- Без сезнең өлкәдә проблемалы мәсьәләләрнең бик күп булуын аңлыйбыз. Аларның кайберләре, зинһар, тавыш бирегез. Һәм сез нинди карар тәкъдим итәсез?

- Төп проблемаларның берсе - Әгерҗедә бер үк төрле муниципаль тарифлар һәм отышлы (5 катлы, яңа, яхшы хәлдә) йортларга да, зыянга да (аз катлы, ерак, иске) эшли. Нәтиҗәдә, "яхшы" йортлар белән субсидияләүнең бозык системасы барлыкка килде. Монда без киләсе чыгуны тәкъдим итәбез - күпфатирлы йортларны карап тотуга һәм агымдагы ремонтлауга, аларның сериясенә, төзелү елларына һәм реаль техник торышына карап, дифференциацияләнгән тарифлар кертергә.

Бу карлы кышта тагын бер актуаль проблема - йорт яны территориясен җыештыру тарифында кар чыгаруга чыгымнар каралмаган. Шул ук вакытта ел саен халыкның идарәче оешмага шикаятьләре буенча йорт яны территорияләреннән кар чыгаруны законсыз таләпләр куела. Нәтиҗәдә чыгымнар арта. Биредә без җәйге һәм кышкы чорда йорт яны территориясен җыештыруга тарифны бүлүне тәкъдим итәр идек. Яки һәр йортта алар кар чыгарган өчен өстәмә түләү турында карар кабул итә алырлар иде.
Терси авылында күп фатирлы йортларда яшәүчеләр шулай ук ТКХ өчен 3 миллион сумнан артык бурычлы. Җыю - коточкыч түбән. Биредә күпчелек фатирларда яшәми торган йортлар бар. Мәсәлән, Совет урамындагы 1 нче йортта 24 фатирдан 3 кеше генә яши.

- Проблемалы мәсьәләләрне бер мизгелдә хәл итү җиңел эш түгел, әлбәттә...

- Килеп туган вәзгыятькә бәйле рәвештә, без оешмабызны финанс яктан савыктыру, бурычларны түләтү эшен көчәйтү буенча чаралар планын эшләдек. Без район җитәкчелеге, шәһәр җитәкчелеге тарафыннан ярдәм булыр дип өметләнәбез һәм алабыз. Халык тарафыннан аңлауга да өметләнәбез.