Россия почтасы Татарстан укытучылары һәм мәктәп укучыларының эшләрен «Иң яхшы хатлар дәресе» конкурсына кабул итүне дәвам итә

2024 елның 28 марты, пәнҗешәмбе

Бөтенроссия эпистоляр конкурсының оештыручылары булып Россия почтасы, М.В. Ломоносов исемендәге Мәскәү дәүләт университеты һәм Россия элемтә хезмәткәрләренең һөнәри берлеге тора.

Конкурс шартлары буенча укучылар бирелгән номинацияләрнең берсе буенча хат рәвешендә инша язарга, ә укытучылар жюрига хат язу дәресен үткәрүнең методик эшләнмәләрен күрсәтергә тиеш.

Конкурсның максаты - эпистоляр жанр традицияләрен яңадан торгызуга ярдәм итү, катнашучыларның игътибарын туган телгә сакчыл мөнәсәбәттә юнәлтергә, педагогларга дәрес үткәрүнең оригиналь методикаларын эшләүдә үзләренең һөнәри осталыкларын күрсәтергә мөмкинлек бирү, анда иҗади конкурста катнашучылар эшлекле, рәсми, шәхси язу өстендә эшләү күнекмәләрен алачаклар.

Конкурста урта мәктәпләр, югары уку йортлары, колледжлар, кадет корпуслары, суворов училищелары, сәнгать студияләре укучылары, шулай ук мәктәп һәм югары уку йортлары директорлары, укытучылары, балалар иҗат берләшмәләре җитәкчеләре, яшьләр иҗтимагый оешмалары җитәкчеләре катнаша ала - хат язу әзерләү дәресен оештыру һәм уздыру методикасы авторлары.

2024 ел конкурсы номинацияләре:

1. "Минем гаиләмнең тарихы һәм легендалары", - номинация Россиядә 2024 елда игълан ителгән Гаилә елына багышланган.

2. "Бәлки, Летада минем тарафтан бирелгән cтроф тумас", - номинация А.С.Пушкинның туган көненә 225 ел тулуга багышланган, М.В.Ломоносов исемендәге МДУ белән берлектә үткәрелә.

3. “Ватан даны варислары”, номинация Россия Язучылар берлеге белән берлектә үткәрелә.

4. "Бәхетле гаилә рецептлары", номинация Социаль-мәдәни инициативалар фонды белән берлектә уздырыла.

5. “Мин почтачылар династиясеннән” номинация Россия элемтә хезмәткәрләре һөнәри берлеге белән берлектә үткәрелә

6. "Шундый һөнәр бар - Ватанны якларга...", номинация РФ Оборона министрлыгы белән берлектә үткәрелә.

7. "Сез өметләнгәнчә, алар мирас булып калган дөнья турында киләчәк буыннарга хат языгыз", номинация 53 нче Халыкара яшьләр конкурсын уздыру кысасында эпистоляр жанр иншалары конкурсы кысаларында Бөтендөнья почта берлеге тарафыннан игълан ителде. Эшләр оештыру комитетына 2024 елның 15 апреленнән дә соңга калмыйча җибәрелергә тиеш.

8. Хат дәресен үткәрүнең иң яхшы методик эшләнеше

Конкурска килгән хатларны жюри түбәндәге критерийлар буенча бәяләячәк: теманың стандарт булмаган чишелешен, язу логикасын, эмоциональлеген, хат язу кагыйдәләрен, бәян итү стилен.

Иң яхшы иҗат эшләре авторлары дипломнар һәм истәлекле бүләкләр белән бүләкләнәчәк.

Татарстан укучылары һәм укытучылары бәйгедә актив катнашалар. Республика вәкилләре берничә тапкыр аның җиңүчеләре һәм лауреатлары исәбенә керде. Мәсәлән, узган ел Бөтенроссия конкурсы лауреаты булып Яшел Үзән районының Айша авылыннан 189 нчы номерлы күппрофильле гимназиядән рус теле һәм әдәбияты укытучысы Люция Вәлиева танылды.

Конкурс эшләрен оештыру комитетына түбәндәге ысуллар белән җибәрергә мөмкин:

- кулъязма яки басма рәвештә түбәндәге адрес буенча: : 125252, Мәскәү, 3 нче Песчаная ур., 2А йорт, алучының юлында “Иң яхшы дәрес” конкурсына” күрсәтергә кирәк;

- konkurs@russianpost.ru адресына электрон рәвештә;

Конкурс 2024 елның 9 октябренә кадәр дәвам итәчәк.

Нечкәлекләрне конкурс турындагы Нигезләмәдә табарга була.