Әгерҗеләр 1961 елның 12 апрелендә булган истәлекләре белән уртаклаштылар.

2024 елның 13 апреле, шимбә

Барысына да билгеле, бу дата кешенең космоска беренче очышына багышланган.

Бүген 12 апрель - Космонавтика көне. Барысына да билгеле, бу дата кешенең космоска беренче очуына багышланган. Космик темага без бүген район халкы белән сөйләшербез.

САДЫКОВ типиясе, Әгерҗе:

- 1961 елның 12 апрелендә, Юрий Гагарин үзенең легендар очышын башкарганда, миңа 14 яшь иде. Мин, ул вакытта ижевская мәктәп укучысы, бөтен совет халкы белән бергә сөендем. Бөтен җирдә репродукторлардан шатлыклы хәбәрләр, музыка яңгырый. Без әле Ракета урамында яши идек! Ул вакытта, космосны үзләштерә башлау белән, "космик исемнәргә" мода китте. Өлкән кызыбыз Венера исемен минем әтием бирде. Ә аннары аның үрнәгендә ире улын Марс дип атады. Әгерҗедә бу исемнәрне күп гаиләләрдә очратырга була иде. Күп кенә малайлар ул вакытта космонавт булырга хыялланалар иде. Космонавт очучыларга пионерлар да тигез булган. Исемдә, безнең Венера сыйныф старостасы иде, аларның отряды космонавт Владимир Шаталов исемен йөртә иде. Без барыбыз да космик киңлекне беренче булып нәкъ менә совет кешесе җиңде дигән горур идек!

Лилия ВИЛЬДАНОВА, Әгерҗе:

- 1961 елда мин 1 сыйныфта укыдым. Бездә әле телевизорлар юк иде, радио сирәк иде. Хәтта электричество да безгә тагын өч елдан соң килде. Без дәресләрне якты чакта, ә кышын - нур яктысында эшләдек. Машиналар да шаккаткыч иде: урамда йөк машинасы узса, бөтен бала аның артыннан йөгерә иде. Ә монда, күз алдына китерегез, кеше космоска очкан! Хәтерлим, ул елны апрель җылы иде, без инде җәйге киемнән йөри идек. Шундый матур көнне яныма күрше бер малай килеп:

"Лилия, кеше һавага очты!" Мин аңа: «Күптән самолетларда кешеләр оча инде», - дидем. Ә ул рәтләп аңлатып бирә алмый. Бөтенесе: «Анда, күккә, тагын да арырак...»

Соңыннан гына мин космоска икәнен аңладым. Кызганычка каршы, Минехат авариядә яшьләргә һәлак була. Ләкин мин хәзер дә аның йөзен күрәм - шундый тирән тетрәнү кичерде ул! Ә миндә шул вакыттан бирле очучы булу хыялы яши иде. Мин тырышып шөгыльләндем, спорт белән шөгыльләндем. Хәтта аэроклубка да бардым. Ләкин Казанга килгәч, кызларны алмыйлар, диделәр. «Күк турында» хыялымны укуда гәүдәләндердем. Фантастиканы, планетаара сәяхәтләр турында әсәрләрне бик яратам, фәнни-популяр әдәбият укыйм.