Әгерҗе районында «Нәүрүз» беренче булып чәчүгә чыкты

2024 елның 30 апреле, сишәмбе

Иң күңелле вакыт - чәчү вакыты

Узган ел чәчү эшләре ахырына якынлашкан булса, быел басуларда тракторлар гөрелтесе узган атна ахырында гына ишетелә башлады. Моның төп сәбәбе - соңга калган яз.

ИЖ-БАЙКА СӨЙЛӘГӘ ЯШЬ

Районда чәчү кампаниясен беренчеләрдән булып “Нәүрүз” ширкәте хезмәтчәннәре башлады. Иж-Байка кырларына көздән сөрелгән мәйданнарны тырмалаганнан соң чәчү техникасы керде. Тәлгать Сибатов һәм Владимир Сашин арпа чәчәләр. Алар районның иң тәҗрибәле механизаторларыннан берсе. Тәлгать абый үзенең 42 нче (!) чәчү сезонын башлады. Ул, елмаеп, бу кырларда җирнең һәр сантиметрын белүен әйтә.

- Иң күңелле вакыт - чәчү вакыты, - дип саный аксакал механизатор. - Озак кыштан соң табигать уяна. Бик тиздән бу кырлар да яшелләндерәчәк. Ә хәзер әйбәтләп эшләргә кирәк.

- Без сынатмабыз, - дип сүзгә кушыла Владимир Сашин. - Дүртенче көн генә чәчүгә чыгабыз, дүртенче көнне үк эшлибез.

Аларга чәчүчеләр Ринат Шәрифуллин һәм Фидәрис Каиров ярдәм итә. Ашламалар, орлыклар китерүчеләр Мөнәвир Сибгатов һәм Илфат Мозаффаров чын җир уллары эшендә өзеклекләр кертә алмыйлар. Үзләре әйткәнчә, гомуми бердәмлек аркасында эш җыр белән хәрәкәт итә.

КУДАШЕВЦЛАР - ХАКЫНДА

Кудашев янындагы кырда җирле механизаторлар эшли. Монда бодай чәчәләр.

- Мөгаен, чөнки бу таулырак җирлек, биредә туфрак борын-борыннан ук өлгереп килә иде. Колхоз чорларында да шул басудан чәчүне башлап җибәрдек, - ди Рәмис Саттаров.

Кукмара механизаторлары - шундый ук бердәм команда. Сеялщиклар Рамил Нәфыйков һәм Илдар Галиев үзләренә йөкләнгән вазыйфаларны төгәл башкаралар.

Механизаторлар чәчүлек орлыкларында, ашламаларда, ягулык-майлау материалларында җитешсезлекләр сизмиләр.

Иң мөһиме, тракторны да, чәчү агрегатын да үзләре ремонтладылар. Беренчел әзерлек нык булганлыктан, эштә бернинди тоткарлыклар да юк.
“Нәүрүз” ширкәте кырларында эшләүче техника саны арта. Атна ахырына инде күп кырларда эш тулы куәтенә эшли башлады. Чәчү кампаниясенә районның башка эре һәм фермер хуҗалыкларында да старт бирелде.