Диспансерлаштыру барышында Әгерҗе районында шикәр диабетының 34 очрагы һәм онкологиянең бер очрагы ачыкланды

2024 елның 13 мае, дүшәмбе

Башлангыч стадияләрдә күп кенә авырулар берничек тә күренми

34 шикәр диабеты очрагы, кан әйләнеше системасы авыруларының 20 очрагы пациентларда бу елның 4 аенда беренче тапкыр диспансеризация барышында ачыкланган. Моннан тыш, исемлектә бер онкология очрагы, дип хәбәр итә район матбугат хезмәте.

Район халкына мөрәҗәгать итеп, район үзәк хастаханәсенең поликлиника эше буенча баш табиб урынбасары Азат Закиров диспансеризация узуның мөһимлеген ассызыклый.

"Башлангыч стадияләрдә күп кенә авырулар берничек тә күренми. Аларны заманча диагностика методлары ярдәмендә генә табарга мөмкин. Кешенең бер җире дә авыртмый, бернинди симптомнары да юк. Еш кына бик җитди авырулар да дәвалану өчен уңайлы вакыт сарыф ителгәндә ачыклана. Даими диспансеризация нормадан тайпылышлар күрергә, авыруны иртә стадиядә тотарга мөмкинлек бирә ", - дип билгели ул.

Әгерҗедә Гоголь урамы, 6 адресы буенча шәһәр поликлиникасында тикшерергә була. Авыл халкы башта фельдшер-акушерлык пунктларына мөрәҗәгать итә. Красный көрәшчеләр - участок хастаханәсенә. Исәнбай һәм Кычытканлы халкына үз амбулаторияләренә мөрәҗәгать итәргә кирәк.

"Тикшеренүләр программасы үпкәләрнең, йөрәкнең, ашказаны-эчәк трактының, эндокрин авыруларның, шулай ук яман шешләрнең аеруча киң таралган һәм җитди авыруларын ачыклауга юнәлдерелгән. Бер тапкыр һәр пациент берничә тикшерү уза. Чек-ап алдан язылмыйча уздырыла ", - дип ассызыклады баш табиб.

Белешмәләр өчен телефон - 26922.