Районда төзекләндерү кагыйдәләрен бозучылар белән эш активлаштырылачак

2024 елның 26 мае, якшәмбе

Вәзгыять канәгатьләнерлек түгел, бигрәк тә шәһәрдә.

Административ комиссиянең соңгы утырышында район башкарма комитеты җитәкчесе Илгиз Салихов шәһәрне төзекләндерү кагыйдәләрен бозучылар белән эшне активлаштырырга өндәде.

Бу безнең шәһәр, безнең авыллар! Без аларны тәртипкә китерергә тиешбез! - дип ассызыклады Илгиз Хәйдәрович.

Чыннан да, вәзгыять канәгатьләнерлек түгел, бигрәк тә шәһәрдә. Шулай итеп, шәхси сектор урамнарын карап йөргәндә, капка алдындагы утын, төзелеш материалларын төзү буенча күп кенә хокук бозулар ачыкланды.

- Төзелеш материалларын кушу өчен йорт хуҗасының кулында шәһәр башкарма комитетында яисә авыл җирлеге администрациясендә алынган складка рөхсәт кәгазе булырга тиеш, - диде шәһәр башкарма комитеты рәисе Илнар Гыйззәтуллин.

Күпчелек хокук бозулар автомобиль хуҗаларының яшел зоналарда һәм газоннарда үз транспорт чараларын кую белән бәйле, бу шулай ук төзекләндерү кагыйдәләре белән тыелган. ЮХИДИ бүлекчәсе адресына автомобиль хуҗасын урнаштырырга туры килсә, ярдәм турында хат-мөрәҗәгать җибәрергә карар кылынды. Моннан тыш, үз машиналарын тиешле урында урнаштырган хокук бозучыларны ачыклауда ярдәм ирекле халык дружинасы булачак.

Үсемлекләр чүп-чарын тәртипкә китерү һәм җыю буенча кисәтүләр бар. Санитария икеайлыгы кысаларында йорт хуҗаларына чүп-чарны мөстәкыйль рәвештә полигонга чыгарырга рөхсәт ителә. Моның өчен "Төзелеш идарәсе" МУПына рөхсәт алырга кирәк.

Авыл хуҗалыгы хайваннарын, шулай ук йорт хайваннарын ирекле йөртүне тыю турында онытмагыз. Йорт хайваннары урамда күзәтүчесез йөрергә тиеш түгел. Шулай ук хуҗа эте ирекле йөри икән, штраф та алырга мөмкин.

Шәһәрне һәм авылларны төзекләндерү кагыйдәләре белән җентекләбрәк Әгерҗе районы сайтында танышырга була.

Бу атнадан хокук бозуларны ачыклау буенча рейдлар активлаштырылачак. Вәкаләтле административ комиссия әгъзалары хокук бозучыларга карата беркетмәләр рәсмиләштерәчәкләр.

Хөрмәтле райондашлар, күңелсез хәлгә эләкмәс өчен, кагыйдәләрне сакларга тырышыгыз.