Православие гыйбадәтханәсенә килүчеләр дистанцион алдалаудан саклану ысуллары турында сөйләделәр

2024 елның 28 июне, җомга

Россия Эчке эшләр министрлыгының Әгерҗе районы буенча бүлеге юристы Альбина Вәлиуллина эчке эшләр министрлыгы бүлеге каршындагы Иҗтимагый совет вәкиле белән берлектә изге Сергий Радонежский чиркәве протоиерее Андрей Ехлаков белән православие чиркәвенә йөрүчеләр белән очраштылар, аларга дистанцион караклыктан саклану ысулларын аңлату өчен.

Мәхәллә кешеләренә саклану чаралары турында сөйләделәр, таныш булмаган кешеләр белән телефоннан аралашканда уяулыкны ничек югалтмаска дигән киңәшләре белән уртаклаштылар. Практикадан мошенник схемаларга берничә мисал китерделәр, мәгълүматны счетлар һәм акча белән нинди дә булса гамәлләр кылганчы тикшереп карарга киңәш иттеләр. Шулай ук шикле шалтыратулар вакытында сөйләшүне туктатырга һәм күрсәтелгән контактлар буенча картаның арткы ягында яки полициянең дежур өлешенә шалтыратырга киңәш иттеләр.

Мәхәллә кешеләренә җинаятьчеләрнең хәйләләренә җавап бирү кагыйдәләре турында тематик белешмәләр таратылды һәм катнашучыларга алынган мәгълүматны якыннары белән уртаклашырга киңәш иттеләр.