Әгерҗе үзәк район хастаханәсенең өлкән шәфкать туташы Әлфия Мостахимова 1986 елдан үз пациентлары өчен хезмәт итәргә

2024 елның 1 июле, дүшәмбе

Әлфия Фәйзрахмановнага тупланган тәҗрибә һәм ышанычлы коллектив ярдәм итә

Эш вакытында ук, хәтерлим, мин кадрлар бүлегендә утырдым һәм санау белән шөгыльләндем.  Баксаң, табибларның һәм медицина хезмәткәрләренең күбесе - Исәнбай авылыннан чыккан кешеләр. Әлфия МУСТАХИМОВА мәкаләсе герое да шушы авылдан.

Узган гасыр уртасында Исәнбайда туган Газизов фамилияле табиб Удмуртиянең сәламәтлек саклау министры булып эшләгән. Табиблар - Исәнбайдан чыккан кешеләр һәм аларның киләчәк буыннары - егермедән артык. Бары тик Ижболдиннар һәм Фарраховлар нәселендә генә алтысы үзләрен шушы күркәм миссиягә багышладылар - кешеләрне дәваларга һәм коткарырга. Хәзер инде шактый гына врач династияләре барлыкка килде. Исәнбай участок хастаханәсенең баш табибы вазифасын күп еллар башкарган Нәзифә Ханнанов улы да доктор. Барысын бергә җыеп, бергәләп каршы алсак, чын Сабантуй җыелачак!

Күршем Әлфия Мостахимова да халыкка медицина сабагында лаеклы хезмәт итә.  1986 елда, Алабуга медучилищесын тәмамлап, ике исенбай чибәре Әлфия һәм Эльза Нәбиева район үзәк хастаханәсенә эшкә килүен әле дә хәтерлим. Шуннан бирле икесе дә бер урында - терапия бүлегендә эшлиләр.

Хезмәт эшчәнлеге чорында ул бүлектә кирәкле барлык белгечлекләрне үзләштерде. Палатная шәфкать туташы, процедура шәфкать туташы, кирәк булса, ЭКГны төшерергә мөмкин. 2006 елдан ул өлкән шәфкать туташы. Бүлекнең элеккеге өлкән шәфкать туташы Филсия Усманова җитәкчелегендә тәҗрибә туплаган югары категорияле белгеч Әлфия хәзер үзе остаз булып тора.

Терапевт бүлегендә тәҗрибәле, вакыт белән сыналган хезмәткәрләр эшли. Бүлекчәдә көндезге стационар белән берләштерелгән 56 урынлы персонал эшен оештыру, дару препаратлары белән тәэмин итү, табибларга авыруларга ярдәм итү - Әлфия Фәйзрахмановнаның күпкырлы эшчәнлегенең кайбер яклары гына ул. Әйтергә кирәк, медицина хезмәте күрсәтү даирәсе дә шактый үзгәрешләр кичерде, аны читләтеп узмады һәм оптимальләштермәде. Әмма Әлфия Фәйзрахмановнага тупланган тәҗрибә һәм ышанычлы коллектив ярдәм итә.

Гарәп сүзе беренче дигәнне аңлата. Менә безнең Әлфия дә һәркайда өлгерә. Төп эшләреннән тыш, ул медицина хезмәткәрләре профсоюзының район комитеты рәисе урынбасары. Нинди генә чаралар үткәрмиләр профсоюз әгъзалары хастаханәдә! Болгар, Зөя тарихи шәһәрләренә, Алабугага Спас бәйрәменә сәфәрләр оештырыла. Хезмәткәрләрнең балалары өчен бәйрәм чаралары, шәфкать туташлары көненә багышланган кичә һәм Өлкәннәр көнендә очрашулар истә калды. Җиңү көне һәм тыл хезмәтчәннәрен котларга онытмыйлар. Зона һәм республика спартакиадаларында катнашып, Әгерҗе медицина хезмәткәрләре призлы урыннар яулыйлар.

Күршем буларак, Әлфиянең дә тормышы минем күз алдымда уза. Бу яңа йортка күчкәч, без бергәләп Пугачев шартлаулары вакытында фатирның диварлары ишелүне кичердек. Ремонт вакытында миңа киң күңелле күршеләрем бик булышты. Кызганыч, Әлфиянең ире Рәис тиз арада вафат булды. Ләкин авыр кайгы алдында хатын сынмады.  Хөрмәтле туганнары истәлегенә ул ел саен дини төшке аш үткәрә.

Уллары Ринас белән кызы Гүзәл бик тырыш һәм ярдәмчел булып үстеләр. Әлфиянең биш оныгы үсеп килә. Әлфия апа белән дә бик дус. Әнисе Мамдуда ханымның хәлен белү өчен атна саен диярлек Исәнбайга киләләр. Аллаһы Тәгаләнең миңа шундый игелекле күршесен бирүенә мин чиксез шатмын.

Рәмзия ШӘЙМӨХӘММӘТОВА
Әгерҗе.