Илгиз Җиһангәрәев ел саен йөзгә якын йорт кошы үстерә

2024 елның 27 июле, шимбә

Илгизә Җиһангәрәева үстергән бройлер чәчәкләре өч килограммнан артык авырлыкта

Район кошчыларының заявкалары арасында - Кичкетаң авылында яшәүче әнием Илгиз ЗИГАНГАРАЕВА да бар. Ел саен ул йөзгә якын йорт кошы үстерә. Бүген дә аның хуҗалыгында ишек алды кош-корт: бройлер чебиләр, үрдәкләр, казлар, күркәләр белән тулы...

- Яздан бирле төрле токымлы үрдәкләр, бройлер чебиләр сатып алабыз. Бигрәк тә мулард, токым үрдәкләрен яратабыз. Бройлерлардан росс308 токымына өстенлек бирәбез. Ә менә күркә ите бик көйсез, аларга аерым игътибар кирәк. Махсус катнаш азык белән ашатабыз. Бүген бездә алар тугыз, мин аларны яратып «минем күркә ите» дип атыйм, - ди хуҗа ханым һәм: - Чебешләр белән рәхәтләнеп сугышып, шулар арасында чын-чынлап ял итәм. Алар шундый кызык итеп минем янга йөгерәләр, ашыйлар. Ничек сөенмисең?!

кычытканнан ул бөтен кош-кортка витаминлы азык әзерли. Яфраклар махсус җайланма ярдәмендә күренеп китә. Әзер кычытканны казанда пешкән бәрәңге, он, әрем, сарымсак укчылары, борчак, кукуруз массасы белән бутый һәм әйбәтләп этә.

Кош ашауны ярата. Яшь терлекләр тиз үсә, инде җәй уртасына авырлык җыя, һәм аларның ите тәмле була.

Берничә каз һәм үрдәк түшкәсен уңган хуҗабикә бәйли. Кошлардан тушенка әзерли, котлетларны кышка катыра. Ялларда ул безне тәмле балиш һәм традицион хуш исле аш белән сыйлый.

- Үз куллары белән үстерелгән кошның ите бигрәк тә тәмле, - дип саный ул.

Үрдәкнең авырлыгы - 3 кг, чебиләре - 3,5 кг, күркәләре - 20 кг. Гаиләбез зур, барысына да ит җитә. Хуҗабикәгә күчтәнәчләр өләшә.

Аның сүзләренә караганда, кошларны кече балаларны караган кебек карарга кирәк. Кош-кортны куып чыгарган, агач-куак, салам түшәмәләрен алыштырган, азык һәм су куйган - көч һәм вакыт таләп итә.

- Барысы да дөрес эшләсә генә, кош ите тәмле һәм файдалы була, авырлыгы да тәэсирле булачак, - дип нәтиҗә ясый ул.

Рәфисә ӘХМӘТҖӘНОВА