Татарстанда ел башыннан бирле 70тән артык күпфатирлы йорт кадастр исәбенә куелган

2024 елның 20 сентябре, җомга

Агымдагы елның 8 аенда Татарстан Республикасы буенча Росреестр идарәсе тарафыннан күчемсез мөлкәтнең бердәм дәүләт реестрына (ЕГРН) 73 күпфатирлы йортны дәүләт кадастр исәбенә кую турында белешмәләр кертелгән. Бу вакыт эчендә исәпкә алынган объектларның гомуми мәйданы 712 мең квадрат метрга якын тәшкил иткән.

Агымдагы ел башыннан күп катлы йортлар саны Казанда (17 МКД) һәм Биектау районында (13 МКД) кадастр исәбенә куелган. 10 МКД буенча Питрәч һәм Яшел Үзән районнарында. Яр Чаллыда - 8 МКД. Югары Ослан районында - 5 МКД, Түбән Кама районында - 3 МКД. 2 МКД - Әлмәт һәм Алексеевск районнарында. 1 МКД буенча - Лаеш, Арча һәм Аксубай районнарында.

«Күпфатирлы йорт белән бер үк вакытта кадастр исәбенә әлеге йортта урнашкан барлык күчемсез милек объектлары да куела: торак һәм торак булмаган биналар, гомуми файдалану урыннары, машина урыннары булган очракта - башка объектлар. Шул ук вакытта күп фатирлы йортларны кадастр исәбенә кую срогы нибары 3 эш көнен тәшкил итә, - дип хәбәр итте Татарстан Росреестры эксперты Алсу Сафина.

Барлыгы, Татарстан Росреестры мәгълүматлары буенча, бүгенге көнгә БДКМРда гомуми мәйданы 83,3 млн кв.м булган 23 мең 483 күпфатирлы йорт турында белешмәләр бар.

Исегезгә төшерәбез, 2023 елның 1 сентябреннән рөхсәт бирү һәм капиталь төзелеш объектын файдалануга кертү турында карар кабул иткән дәүләт хакимияте һәм җирле үзидарә органнары документларны кадастр исәбенә генә түгел, ә төзүче өчен милек хокукын теркәүгә дә бирергә тиеш. Законның гамәлдә булуы өлешчеләрнең һәм инвесторларның акчаларын җәлеп итмичә төзелә торган күчемсез милек объектларына кагыла.