Моның бик мөһим булуын аңладык

2018 елның 28 ноябре, чәршәмбе

Моннан нәкъ бер ел элек Әгерҗедә һәм 48 авылда каты көнкүреш калдыклары җыю белән Чаллының «Мехуборка " компаниясе шөгыльләнә башлады. Күптән түгел аны «Эколидер»ҖЧҖ дип үзгәртәләр.

– Бер ел - аз вакыт, шуңа да карамастан, авыл халкы чүп җыю кирәклеген аңлады инде. Санкцияләнмәгән чүплекләр саны шактый кимеде, – ди район башлыгы урынбасары Ришат Нурисламов.

Авылларда

"Эколидер» ҖЧҖ Әгерҗенең шәхси секторында атнага бер тапкыр чүп җыя. Ә авылларга билгеләнгән график буенча айга ике тапкыр баралар. Алар чүп артыннан безнең районның иң ерак авылларына да киләләр. Мәсәлән, Уразаев урамында яшәүчеләр " ЭКОлидер»килүен һәрвакыт түземсезлек белән көтүләрен әйттеләр.

- Дөресен генә әйткәндә, башта кече авылда махсус чүп җыю безгә кыргый булып тоелды. Хәзер инде күнеккән. Машина килгән көнне иртәдән үк капчык тутырып, аларны капкага алып чыгабыз. Чүп-чар таралса да, алар барысы да җыйнак кына. Әлбәттә, Без аларга бик рәхмәтле, – ди Рәсилә Гарипова.

Бәлки, башлангыч чорда аңлашылмаучылык та булгандыр, график өзеклекләр дә булгандыр. Әмма акрынлап барысы да җайга салынды.

– Иң мөһиме, халык белән үзара аңлашып эшләргә тырышабыз. Кайчагында кешеләр зур ботаклар да, төзелеш материаллары калдыкларын да чыгара. Мондый чүпне алып китү мөмкинлеге юк, – ди «Эколидер» ҖЧҖнең Әгерҗе филиалы җитәкчесе Эльдар Шакиров. – Аеруча авыл җирлекләре башлыкларына мөрәҗәгать итәсе килә. Зинһар, кышкы чорда машиналар килгән көнне юлларны вакытында чистартуны тәэмин итегез.

Машина график буенча бәйрәмнәрдә дә ял көннәрендә дә йөри. Мәсәлән, Иж-кондызга чүп-чарны айның беренче һәм соңгы шимбәләренә алып киләләр.

- Графиктан тайпылышлар булмый. Без тыкрыкта яшибез, шуңа күрә төшке аш вакытында чүп-чарны Үзәк урамга чыгарабыз. Барлык капчыкларны бер кучага салабыз. Җил дә, этләр дә чүп ташмасын өчен бәйләргә тырышабыз. Машина кичәгә килә һәм барысын да алып китә, – дип сөйли хезмәт ветераны Роза Әминева. – Без " ЭКОлидер»эшеннән бик канәгать. Әгәр алар безнең районга килмәсә, без, мөгаен, бер тонна чүп-чар белән пычранган булыр идек.

Шәһәрдә

Әгерҗенең шәхси секторында моңа кадәр дә чүп-чар җыелды, шуңа күрә шәһәрлеләр өчен бу яңалык булмады.

- Без Хезмәт урамында яшибез. Машина дүрттән соң килә. Графикны тагын бер тапкыр да бозмаганнар. Яз һәм көз айларында ботаклар да чыгарганнар иде. Кыска гына кисеп, пөхтә итеп күчерәләр. Мондый җыйнак чүпне алар алып китә, – ди Хаҗәр Бәхтиярова һәм шунда ук зур канәгатьлек белән: – урамнарда берни дә аунап тормый, чисталык һәм тәртип. Ничек яхшы!

Шулай итеп, әгерҗелеләр дә, авыл халкы да компания эшчәнлегеннән бик канәгать.

Вакытында түләгез

Чүп җыю эшләре Яхшы оештырылуга карамастан, җәмгыять җитәкчеләрен шулай да кайбер проблемалар борчый. Аларның беренчесе вакытында түләнмәү белән бәйле.

– Халык бу мәсьәләгә битараф булмасын иде. Чөнки бурыч түләп, тыныч йокла дигән гыйбарә бар. Шуңа күрә без ай саен безнең хезмәтләр өчен түләү башкаруны сорап район халкына тагын бер кат мөрәҗәгать итәбез, – ди Эльдар Шакиров.

Әгәр сезнең балаларыгыз мәктәпне тәмамлап, башка шәһәрләргә укырга китсәләр, белешмә алып килергә кирәк. Бәлки, кемдер пропискадан яки вафат булган, шулай ук белешмә дә кирәк. Документларны офиска түбәндәге адрес буенча бирергә кирәк: Әгерҗе, Энергетиклар ур., 8.

Быел Тирсә һәм Кызыл борда барлык чүп контейнерлары, шулай ук Әгерҗедә 105 контейнер яңаларына алыштырылды.

- Зинһар өчен, контейнер янында чүп-чарны ташламагыз, – ди җитәкче, түбәне ачу өчен махсус педальга басарга гына кирәк. Югыйсә, җил бөтен тирә-юньдә чүп-чарны тарата, ә этләрне пакетларга аерачаклар.  Бу ямьсез күренеш булып чыга.

Контейнерлар кытлыгын булдырмас өчен, хәзер күп фатирлы йортлардан чүп җыю көнгә ике тапкыр – иртән һәм кичен оештырылды. Әмма аңсыз гражданнар чүп-чарны ярымстар контейнерлар янында калдыруларын дәвам итәләр. Ниһаять, халык гади хакыйкатьне аңласа: анда чиста түгел…

БЕЛЕШМӘ:

Бүгенге көндә «Эколидер» ҖЧҖдә 11 кеше эшли: диспетчер, механик, машина йөртүчеләр, операторлар.

Әгәр чүп җыю белән проблемалар бар икән, диспетчерга телефон буенча89673789009 шалтыратыгыз.