Бармакларын яки пычакларын кисеп алырсыңмы

2019 елның 19 феврале, сишәмбе

Болар барысы да Варклед-Бодьяда беренче тапкыр узган пилмән төбәкара фестивале турында.

Йөз километрга

- 2015 елдан башлап Ижауда «Удмуртия – пилмән ватаны»брендын үстерү кысаларында Бөтендөнья Пилмән фестивале үткәрелә. Милләтебезнең патриотлары буларак, без дә әлеге масштаблы акциягә кушылырга һәм безнең авылда төбәкара фестиваль уздырырга булдык. Кызганыч, барлык чакырылган кешеләр дә килергә мөмкин түгел. Әмма моңа ирешкәннәргә үкенмәс дип уйлыйм, – диде сәламләү сүзендә чараның баш инициаторы һәм Удмуртия милли-мәдәни автономиясе җитәкчесе Наталья Матвеева.

Чыннан да, кызганмадылар! Мәсәлән, иң ерак кунаклар – Удмуртия Республикасының Шаркан районы Заречный чия авылыннан килгән команда-160 километрга җиткән. Аларның җитәкчесе Ольга Широбокова әйтүенчә:

- Юлдан бераз гына арсалар да, әбиләребез дә конкурс алдыннан дулкынландылар, шулай да кәеф бик шәп. Чөнки гаилә җылысын кабул иттеләр, бәйрәм иркен уза.

Мистер Пельмень

Шарканлылардан тыш, конкурс сынауларында Әгерҗе, Сарсак-Омга, Варклед-Бодья, шулай ук Можга шәһәре милли мәдәният үзәге командалары да катнашты.

«Рухи азык» конкурсында үзләренең җыр һәм бию осталыкларын, «Мистер пилмән " бәйгесендә фантазияне күрсәтте. Ә «бармакларны тышлыйсың» конкурсында тамашачыларга шунда ук аларны сынап карарга теләсен өчен, үз пилмәннәрен кисәргә кирәк иде.

Командаларның бер өлеше гамәли сынауларда катнашкан арада, калганнары тамашачыларны рухи азык белән сыйладылар. Әгерҗе район мәдәният йорты командасыннан Эдуард Мираев концерт номерларына яхшы старт бирде. Ул залны танылган «Ой, чебер нылъес»тан күчкән шаян җыр белән тулыландырды. Фестивальгә барганда автобуста ук иҗат иткән. Можгадан килгән кунаклар да бик яхшы килеп чыкты (соңыннан сүз дә яздылар).

Һәр команда нәрсәсе белән аерылып торды. Әйтик, шарканлылар 20 минут эчендә иң күп пилмәнне – 268. Алар тамашачыларны үзләре язган пилмәннәр турында такмаклар белән таныштырдылар.

Күп милләтле район мәдәният йорты хезмәткәрләре командасы барлык катнашучыларны Татарстан әләме астында җыйды.

– Пельмени-удмурт штучкасы булса да, аларның бөтен күп милләтле ручкалары лепят, – дип саный алар.

Сарсак-Омганың «Зарни сизьыл " халык ансамбле нинди генә башлангычны пилмәннәргә кулланмаган: ит, чуртан, гөмбәләр, кәбестә, йомырка һәм яшел суган, сөтчелек һәм хәтта снытья һәм Ш кварталлар белән. Формалары да төрле: дүртпочмаклы, чәчәкле, йолкып. Ә рухи азыкны якташыбыз Леонид Лазарев әсәрләре җыентыгы белән эшкәртәләр.

Можгинлыларның шляпларда-пилмән, тавыш оркестры (чугунклардан, скалоклардан, бүлгеч такталардан, тавышлардан, вилка-кашыклардан) якты чыгышлары беркемне дә битараф калдырмады. Тамаша чыларда борынгы потеш йоласын, туйларда ухватта сыйланганда, бик яхшы җиңделәр. Бер «Рог» та-эчемлек, икенчесендә – пилмән.

Кабул итүче команда-варклед-бодьинлылар өчен фестиваль чираттагы имтихан булды, алар аны һәрвакыттагыча бик яхшы башкардылар. Аларның моңлы башкаруындагы җырлар, кунаклар очрашуы, яулыклар белән бию, балалар ансамбленә ярдәм итү – барысы да күңел күтәренкелеге уятты.

Конкурста катнашучылар төрле номинацияләрдә билгеләп үтелде. Ә абсолют җиңүче Можга милли мәдәният үзәге командасы булды.

Билгесез фронт сугышчылары

Соңыннан тагын бер кат хуҗаларга рәхмәт әйтәсе килә. Мәдәният бүлеге җитәкчесе Марс Гатауллин һәм Үзәкләштерелгән клуб системасы директоры Эльвира Нәбиева билгеләп үткәнчә,Варкләд-бодьилылар һәрвакыт күтәрелешкә җиңел. Тагын шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, чарада катнашучыларның турыдан – туры катнашуыннан тыш, һәрвакыт тыйнак ярдәмчеләр-күренми торган фронт сугышчылары була. Бу көнне клубның бер ягыннан рус мичендә кайнар бытбылдык пешерелде, икенче яктан – өч котелдагы коймага пилмәннәр пеште. Пешекчеләргә: Алексей Никаноровка, Ольга һәм Надежда Пислеговларга, Антонида Михайловага, Зое Кирилловага һәм Людмила Максимовага зур рәхмәт.

...Бәйрәм үзе кичкә кадәр дәвам итте. Бүләкләү тантанасыннан соң зур күңел ачу булды: бәйрәм өстәле, бию, такмаклар... кешеләр рәхәтләнеп күңел ача белә бит…