Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгының Авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре тарафыннан йөкләр ташу, йөрү һәм ташу тәртибе турында аңлатмалары

2020 елның 1 апреле, чәршәмбе

Азык-төлек иминлеген тәэмин итү, халыкны җитәрлек күләмдә азык-төлек продуктлары белән өзлексез тәэмин итү, авыл хуҗалыгы продукциясе, чимал һәм азык-төлек җитештерүнең өзлексезлегенә ярдәм итү максатларында Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы авыл хуҗалыгы продукциясе, аны эшкәртү продуктлары, шул исәптән азык-төлек продуктларын, киләсе чорга авыл хуҗалыгы продукциясе һәм азык-төлек запасларын формалаштыруны гамәлгә ашыручы оешмалар, шул исәптән сезонлы кыр эшләрендә мәшгуль оешмалар, терлекчелек өлкәсендә оешмалар, балык үрчетү, балык эшкәртү предприятиеләре, балыкчылык хуҗалыклары, шулай ук ветеринария чаралары җитештерүне гамәлгә ашыручы оешмалар, халыкны азык-төлек продуктлары белән тәэмин итү белән бәйле эшчәнлекне һәм башка эшчәнлек төрләрен гамәлгә ашыручы оешмалар Россия Федерациясе Президентының «Россия Федерациясендә эш көннәрен игълан итү турында» 25.03.20 ел, №206 Указының 2 пунктындагы «а», «в» һәм «г»пунктларына керә.

Элегрәк Татарстан Республикасы Премьер-министры урынбасары — Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министры Марат Җәббаров билгеләп үткәнчә, бу авыр вакытта авыл хуҗалыгы җитештерүчеләре илнең азык-төлек иминлеген тәэмин итәләр һәм һәрберебезнең өстәлләрендә яңа продуктлар булсын һәм бу хөрмәткә лаек.

Шулай итеп, авыл хуҗалыгы товарлары җитештерүчеләр эше элекке режимда дәвам итә, ләкин коронавирус инфекциясе таралуны булдырмау буенча барлык киңәшләрне үтәп. Әйтик, авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә АПК предприятиеләрен вакытында дезинфекцияләү үткәрергә, хезмәткәрләрне шәхси саклану чаралары — перчаткалар, битлекләр, антисептиклар белән тәэмин итәргә кирәк.

2020 елның 31 мартында үз-үзеңне изоляцияләү чорында татарстанлыларга хәрәкәт итү хокукын бирә торган махсус рөхсәтләр алу тәртибен гамәлгә кертә торган карарга кул куелды.

Эшкә җибәрелгән авыл хуҗалыгы җитештерүчеләренә эш бирүчеләрдән белешмә рәсмиләштерергә кирәк. Йөкләрне, шул исәптән азык-төлек продуктларын ташу өчен йөк җибәрүче тарафыннан өстәмә рәвештә расланган форма белешмәсе рәсмиләштерелә. Белешмәләр Татарстан территориясе буенча хезмәт вазыйфаларын үтәүгә бәйле булмаган хәрәкәткә кагылмый.

ТР Яшьләр эшләре, спорт һәм туристлык министрлыгы тарафыннан азык-төлек һәм дарулар белән тәэмин итүче волонтерларга хәрәкәт итү өчен белешмәләр бирүне гамәлгә ашырачак.

Ашыгыч медицина ярдәме сорап мөрәҗәгать иткән очракта, тормышка һәм сәламәтлегенә турыдан-туры янаган очракта, шулай ук азык-төлек сатып алган очракта, йорт хайваннарын урамда йөрткәндә, чүп-чар чыгарганда рөхсәт алырга рөхсәт ителми.

Судка бару, балигъ булмаганнарны белем бирү оешмасына китерү, медицина яки ветеринария оешмасына бару, җирләүләрдә катнашу, паспорт алу яки яңадан торгызу өчен рөхсәт алырга кирәк. Моннан тыш, рөхсәтне дачага бару, почта һәм кредит оешмаларына бару өчен алырга мөмкин. Шулай ук рөхсәтне авыру туганнарына дару, азык-төлек һәм беренче чиратта кирәк булган әйберләр илтү яки аларга ярдәм күрсәтү өчен рәсмиләштерергә мөмкин. Мөһим деталь: машинада күмәк йөргән очракта, барлык пассажирларга һәм шоферга рөхсәт кирәк.

Рөхсәт алу өчен кеше җибәрә түләүсез, SMS-хәбәр номерына 2590 белән түбәндәге тексты: ТЕРКӘЛҮ#Фамилия, Исем, атасының исеме#сериясе һәм номеры паспорт#адрес фактик яшәү урыны (мәсәлән, ТЕРКӘҮ#Иванов Иван Иванович#92199632506#Казан Нигъмәтуллина 5 фатир, 9).

Җавап итеп ул уникаль теркәү коды белән SMS-хәбәр ала.

Аннары җибәрергә кирәк кабат SMS-Хәбәр номеры 2590 белән тексты "максат" һәм күрсәтергә максатлары хәрәкәте.

Гражданин үзенең гамәлдә булу вакыты күрсәтелгән уникаль рөхсәт коды белән җавап SMS-хәбәр алган очракта хәрәкәт рөхсәт ителгән дип санала.

РФ Федерация Советы 31 мартта административ хокук бозулар турында РФ кодексына төзәтмәләрне хуплады. Коронавирус йоктырмаган инфекция таралу куркынычы шартларында үз-үзеңне изоляцияләү режимын бозган өчен гражданинга 15 меңнән 40 мең сумга кадәр штраф яный.

Вазыйфаи затлар өчен штраф суммасы 50дән 150 мең сумга кадәр, ә юридик затлар өчен — 200дән 500 мең сумга кадәр яки 30 тәүлеккә кадәр эшчәнлекне туктатып тору.

Әгәр хокук бозулар кеше сәламәтлегенә зыян китергән яки үлеменә китергән очракта, ләкин җинаять билгеләре юк икән, гражданнардан — 150дән 300 мең сумга кадәр, вазифаи затлардан — 300дән 500 меңгә кадәр, ә юридик затлардан 500 меңнән 1 млн сумга кадәр штраф түләттереләчәк.