Такси хезмәтеннән файдаланучы гражданнарның игътибарын итегез, моны белү мөһим!

2020 елның 1 декабре, сишәмбе

Татарстан Республикасы буенча Роспотребнадзор Идарәсенең территориаль бүлеге хәбәр итә: җиңел таксида пассажирлар йөртү һәм багаж ташу кагыйдәләре РФ Хөкүмәтенең «Автомобиль транспортында һәм шәһәр җир өсте электр транспортында пассажирлар йөртү һәм багаж ташу кагыйдәләрен раслау турында» 2009 елның 14 февралендәге 112 номерлы карары, шулай ук «Кулланучылар хокукларын яклау турында»1992 елның 7 февралендәге 2300-1 номерлы РФ Законы белән расланган.

Такси хезмәтеннән файдаланучы гражданнарның игътибарын итегез, моны белү мөһим!

Шалтыратканнан бирле диспетчерга сез ачык килешү төзисез. Диспетчер заказны теркәргә һәм үтәргә тиеш. Теркәлү журналына түбәндәге мәгълүмат кертелә:

заказ номеры;

заказ кабул итү датасы;

заказны үтәү датасы;

җиңел такси бирү урыны;

җиңел такси маркасы;

җиңел таксины тапшыру вакыты планлаштырыла.

Игътибар итегез! Әгәр сез 12 яшьтән кечерәк бала белән сәфәр кылырга җыенасыз икән, бу хакта диспетчерга такси заказында хәбәр итегез. Сезне автомобильнең маркасы, транспорт чарасының дәүләт теркәү номеры, төсе, шулай ук шоферның ФИОСЫ һәм җиңел таксины бирү вакыты турында хәбәр итәргә тиеш.

Хәзерге дөньяда такси хезмәте-ул бик күп кешеләрнең тормышының аерылгысыз өлеше, мондый хезмәт безгә кирәкле урынга һәм кирәкле вакытта килергә ярдәм итә, куллануда ул безгә шактый уңайлы һәм таныш, бигрәк тә үз автомобильләре булмаган кешеләргә.

Хәзерге вакытта башлый процветать мондый төр хезмәтләр ничек каршеринг. Әгәр сездә автомобиль юк икән, әмма сез имеете права, булса, бу бик яхшы ысулы хәрәкәт итү буенча шәһәр.

Каршеринг-ул кыска вакытлы арендалау автомобиль белән поминутной тарификацией. Кагыйдә буларак,, аны кулланалар өчен кыска внутригородских сәфәрләр. Һәрвакыт диярлек аренда бәясе һәрвакыт диярлек (барысы да тарифларга, сервис кагыйдәләренә, сездә штрафлар булуга яки юклыгына бәйле), әлеге хезмәттән файдалану өчен, мондый сервиста теркәлергә, паспорт, машина йөртү хокукы һәм түләү өчен банк картасы номерын күрсәтергә кирәк. Килешүне имзаларга һәм өстәмә мәгълүматларны кушымта аша читтән кертергә мөмкин.

Иң мөһиме-каршеринг хезмәтләре күрсәтүгә килешүләр рәсмиләштергәндә, килешү шартларын игътибар белән өйрәнү, алар, кагыйдә буларак, бик күп штраф санкцияләрен үз эченә алган, мәсәлән: каршерингны коммерция максатларында кулланырга ярамый, әгәр сез кемнедер акча өчен алып китсәгез, штраф ала аласыз; салонда тәмәке тарту тыела; исерек хәлдә пассажирларны йөртү тыела; юлларда чокырлар белән хәрәкәт иткәндә тизлекне киметергә кирәк; салонны кабызганда да штраф алачаксыз. Юл-транспорт һәлакәте булган очракта, сез каршеринг компаниясенә автомобильне ремонтлау гына түгел, штраф, суд чыгымнарын да түләячәксез (штрафны суд аша түләттерү мөмкин булган очракта), кулдан килгәннең барын да эшләячәксез.

Каршеринг-килешүне игътибар белән укыйлар һәм аның шартларына формаль карамыйлар. Башка очракта бар куркынычын алырга җитди штрафлар, алар перекрывают табыш нче арендалау автомобиле кыска вакыт эчендә. Әгәр сез неопытный шофер, бәлки, яхшырак файдаланырга хезмәтеннән такси. Һәрхәлдә,, анда сез дә берете үзенә шундый җаваплылык, ничек каршындагы арендалау, чит автомобиль.