Әгерҗе районының кайбер мәктәпләрендә салкыннар аркасында дәресләр бетерелде

2021 елның 13 гыйнвары, чәршәмбе

Элек без язганча, Әгерҗе районында кискен салкынлык күзәтелә. Мәгариф идарәсе башлыгы Вәсилә Сафиуллина сүзләренә караганда, бүген, 13 гыйнварда, дүрт шәһәр мәктәбендә Дәресләрдә гомуми санның 18% - ы катнашкан.

16 авыл мәктәбеннән дәресләр дүртесендә генә оештырылды. Бу Тирсә, Красный бор, Сарсак-Омга һәм Иж-Бубый мәктәпләре. Халык саны 5% тәшкил итте. Моннан тыш, балаларны мәктәп автобусларында йөртү туктатылды.

Шулай ук ул районның барлык мәктәпләренә һава температурасы түбән булу сәбәпле, уку дәресләрен гамәлдән чыгару мөмкинлеге турында тәкъдимнәр белән тиешле хатлар җибәрелүен билгеләп үтте.

Әти-әниләрнең балаларны мәктәпкә шундый хезмәткә җибәрәме, дигән сорау борчуын дәвам итә. Шуңа күрә авыл мәктәпләренең башлангыч сыйныфларында дәресләр -23 градустан, ә шәһәр мәктәпләрендә 1-4 сыйныф укучылары өчен-25 градустан түбәнрәк булганда ук бетерелергә мөмкин.

Дәресләрне шулай ук авыл мәктәпләрендә 5-9 нчы сыйныф укучылары өчен -25 градуслы, ә шәһәр мәктәпләренең шундый ук сыйныфларында укучылар өчен дәресләрне -27 градуслы вакытта гамәлдән чыгарырга тәкъдим ителә.

Моннан тыш, дәресләр авыл мәктәпләренең 10 һәм 11 сыйныфларында 30 градус салкын булганда, ә шәһәр мәктәпләрендә 32 градустан түбән булганда гамәлдән чыгарылырга мөмкин.