Әгерҗедә Виртуаль музей буенча яңа проект тәкъдим иттеләр

2021 елның 20 феврале, шимбә

2021 нче елның 18 нче февралендә 3 нче номерлы мәктәптә.  Таҗи Гыйззәтнең " Татарстан - безнең уртак йортыбыз. Татарстан Республикасында Туган телләр һәм Халык бердәмлеге елына багышланган» Татарстан халыкларының мәдәни мирасы һәм Тел мирасы " халыкара фәнни-гамәли конференциясе

Әлеге чараның максаты: Татарстан халыкларының тарихи һәм мәдәни мирасын өйрәнү аша актив гражданлык позициясен формалаштыру.

Дәресне оештыручылар: тарих һәм җәмгыять белеме укытучылары Гоголева Ирина Васильевна, Алексеева Наталья Валентиновна.

Парламент дәресе 9-11 сыйныф укучылары өчен оештырылды, анда ТР Әгерҗе муниципаль районы «Әгерҗе шәһәре» муниципаль берәмлеге Советы депутаты Вагапов Рөстәм Раил улы, «Малопурга районы» муниципаль берәмлеге депутатлары Советы депутаты Никитин Юрий Михайлович, «Кече Пурга районы» муниципаль берәмлеге депутатлары Советы депутаты, «Бердәм Россия» фракциясе депутаты Никитин Станислав Юрьевич катнашты.

Дәрестә Татарстанда төрле милләт кешеләре яшәве турында сөйләштеләр. Барысына да Татарстан күгендә урын җитәрлек. Татарстан халкы тыныч, дус һәм башка халыкларның гореф-гадәтләренә хөрмәт белән яши. Безнең республикада халыклар арасында «дуслык моделе» тарихи яктан расланган, аның ярдәмендә безнең республикада яшәүче халыкларның гореф-гадәтләренә хөрмәт, толерантлык һәм гражданлык бердәмлеге тора. Бүген бу модельнең формуласы Россиядә генә түгел, дөньяның күп кенә илләрендә һәм дәүләтләрендә дә кызыклы һәм кирәкле.

Чараны оештыручылар укучылар һәм кунаклар игътибарына Татарстанда гамәлгә ашырыла торган дәүләт программаларын тәкъдим иттеләр. Республикада һәм аннан читтә Мәдәният көннәре үткәрелә торган чаралар кысаларында театрлар эшли, гастроль турлары оештырыла һәм милли кинематограф үсә.

Аннары балалар Татарстан Республикасы мәдәнияты үсешенә өлеш керткән күренекле шәхесләрне искә төшерделәр. «Школьная планета» балалар-яшүсмерләр спорт мәктәбе лидеры, Юрьева Олеся, Муса Җәлилнең тууына 115 ел тулуга багышланган чаралар үткәрү буенча укучыларның эшен тәкъдим итте.

Шулай ук укучылар һәм кунаклар игътибарына Туган тел һәм әдәбият укытучысы Герасимова и.Ш. һәм 9 «Б» сыйныф укучысы Багавиев Ранисның «Таҗи Гыйззәт виртуаль музее»дигән уртак проекты тәкъдим ителде.

Аннан соң 9 «А» һәм 9 «Б» сыйныф укучылары төрле халыкларның бәйрәмнәре: Сабантуй, Каравон, Уяв, Семык, Гырон быдтон, Балтай, Питрау турында сөйләделәр.

Аннары укучылар белән ачык диалог оештырылды. Балалар кунакларга бик күп сораулар бирделәр. Алар белән Татарстан Республикасында мәдәниятне һәм туган телне саклау сәясәте, Әгерҗедә 2021 елда уздырылачак чаралар турында фикер алыштылар. Иң борчыган мәсьәлә-хәзерге яшьләрне киләчәктә Әгерҗегә җәлеп итү, халыкны эшкә урнаштыру. Үз чиратында, Рөстәм Ваһапов укучылар белән килеште һәм әлеге мәсьәләләрнең җирле хакимият органнары тарафыннан каралуын һәм тиздән карар кабул ителер дип өметләнә.

Парламент сәгате ахырында депутатлар укытучыларга һәм укучыларга рәхмәт белдерделәр, мондый очрашуларны оештырырга кирәк, алга таба да хезмәттәшлек итәчәкбез, дип билгеләп үттеләр.

Укытучылар һәм укучылар, үз чиратында, кызыклы әңгәмә өчен, Рөстәм Раил улы, Юрий Михайлович һәм Станислав Юрьевичка рәхмәт белдерделәр:

"Парламент дәресе күркәм традициянең башлануын дәвам итте. Без, педагоглар һәм укучылар, хакимиятнең һәм җәмгыятьнең алга таба хезмәттәшлеге өчен чын күңелдән рәхмәт".

Актлар залында шулай ук «Татарстан – безнең уртак йортыбыз»дип исемләнгән китап һәм вакытлы матбугат күргәзмәсе оештырылды.