Кызыл Бор авылында яшәүче Фаина Зуева сугыш елларында өлкәннәр белән бергә эшләгән

2021 елның 5 апреле, дүшәмбе

Исән калган авылдашларыбызның мөмкин кадәр озаграк яшәвен телим. Күптән түгел үзенең 90 яшьлек юбилеен Красный Бор авылында яшәүче Фаина ЗУЕВА билгеләп үтте.

Бу көнне аны район башлыгы Азат Вәлиев һәм Красный бор авыл җирлеге башлыгы Анатолий Лазарев котладылар. Җылы теләкләр белән бергә нык сәламәтлек, озын гомер һәм иминлек, чәчәкләр һәм бүләкләр белән беррәттән тантанада катнашучыларга Россия Федерациясе Президенты һәм Татарстан Республикасы Президенты открыткалары тапшырылды.

Фаина Игнатьевнаның язмышы авыр елларда яшәгән күп кенә кешеләрнең язмышына охшаган. Сугыш һәм сугыштан соңгы чорда аның балачагы, яшьлеге һәм олыгаю чоры уза.

Фаина Игнатьевна Краснобор районының Коновалово авылында туган. 1938 елда Волково авылында мәктәпкә укырга керә, 1942 елда Красный бор мәктәбендә укый башлый. Кышын мәктәптә укыганнар, җәй көне колхозда эшләгәннәр.

- Әти фронтка киткән иде, әнисенә ярдәм итәргә кирәк иде. Гаиләдә өч бала, мин өлкәнрәк, шуңа күрә олылар белән бергә эшләдем. Арыш, арпа, бодай суктылар. Яз көне басуны үгезләр белән тырмаларга туры килде, атлары юк иде: барысын да сугышка алдылар. Печәнне кул белән чаптылар, җыйдылар, сөрделәр. Төп тигез болыннарны печән чапкычлар белән чапканнар, печәнне ат тырмалары белән тараганнар, чүмәләләр ташыганнар. Ә төшке ашка еш кына борчак яки пост мае белән бодай "заварихы" гына булган. Бернинди кыенлыкларга да карамастан, безнең буын нык иде, эштән курыкмадылар, мөһимлеген дә аңлый иделәр. Ирләр фронтта пулялар астында һәлак булалар. Без монда кирәк, - дип сөйли Фаина Игнатьевна.

Безнең героиня турында без бик күп кызыклы нәрсәләр белдек. Заманында ул бик яхшы портнихой булган икән. Аңа нәрсә генә тегәргә туры килмәде: модалы күлмәкләр, костюмнар, туннар, пальтолар, телогрейкалар, кительләр. Хәтта парашют ачарга һәм бу тукымадан кофта тегәргә туры килгән вакыт та булды.

1949 елда Казан шәһәрендә закройщиклар курсын үтеп, Фаина Игнатьевна Краснобор көнкүреш хезмәте күрсәтү йортында пенсиягә кадәр эшләде.

Хәзер ветеран гади шатлыклар белән яши. Өйдә җылы һәм ямьле, кешеләрнең кайгыртуы авырлыкларны җиңәргә ярдәм итә. Бөтен нәрсәдә аңа социаль хезмәткәр Ирина Исакова ярдәм итә.

Юбиляр бу көннең чын вакыйгага әверелүе турында кайгыртучыларга рәхмәт белдерде, кунакларга тынычлык, игелек һәм эшендә уңышлар теләде.

Ә без аңа көн саен көч бирергә телибез. Безнең соклану һәм түбәнчелек белән баш иябез!

Тулырак: http://agryz-rt.ru/news/100-letie-tassr/zhitelnitsa-sela-krasnyy-bor-fatina-zueva-v-voennye-gody-rabotala-naryadu-so-vzroslymi