Әгерҗе балалары яшь уйлап табучылар олимпиадасында катнашты

2021 елның 16 апреле, җомга

Казан дәүләт аграр университетында «Минем кече Ватаным» яшь уйлап табучылар республика олимпиадасының йомгаклау этабы узды, дип хәбәр итте Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы.

Олимпиадада катнашуга бөтен республикадан 70тән артык кеше килде. Конкурс Татарстан Республикасы Авыл хуҗалыгы һәм азык-төлек министрлыгы һәм «Татарстан Республикасы уйлап табучылары һәм рационализаторлары җәмгыяте» иҗтимагый оешмасының республика советы ярдәмендә узды.

Олимпиаданың финалында 54 укучы катнашты. Иң күп проектлар Бөгелмә, Мөслим, Әлки, Ютазы, Актаныш, Кама Тамагы, Азнакай, Аксубай, Яшел Үзән, Әгерҗе муниципаль районнары һәм Казан гомуми белем бирү учреждениеләре укучылары тарафыннан тәкъдим ителде.

Олимпиада сигез номинация буенча үткәрелде: «Минем кече Ватаным», «Медицина һәм ветеринария», «Сәнәгать технологияләре һәм робототехника», «Энергетика», «Технология һәм мәгариф», «Элемтә һәм телекоммуникацияләр», «Социаль инновацияләр», «Үсемлекчелектә инновацион технологияләр». Мәктәп укучылары тәкъдим иткән эшләнмәләр арасында робототехника, тракторлар һәм сенокосилок модельләре, кул идарәсе авыл хуҗалыгы техникасы, интерактив укыту чаралары, сәламәтлеге мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрне тернәкләндерү чаралары, инновацион теплицалар, чүп җыю һәм утильләштерү системалары һәм башка проектлар тәкъдим ителде.

Анда 33 укучы катнашты, аларга университет дипломнары һәм кыйммәтле бүләкләр тапшырылды.

Төгәлрәк: http://agryz-rt.ru/news/nasha-zhizn/agryzskie-rebyata-prinyali-uchastie-v-olimpiade-yunykh-izobretateley