"Гырон Быдтон" бәйрәмендә удмурт иҗат коллективлары делегацияләре парады булды

2021 елның 4 июле, якшәмбе

3 июльдә Әгерҗе районының Варкләд-Бодья авылында удмурт мәдәниятенең республика бәйрәме "Гырон Быдтон-2021" гөрләде. «Гырон-быдтон» удмуртларның язгы-җәйге ялын булачак уңыш турында хәбәр итү циклының берсе.

"Гырон Быдтон" - ул иске һәм яңа дуслар очрашуы бәйрәме, дип санала. Бу бәйрәмне ачу тантанасының бизәге булган удмурт иҗат коллективлары вәкилләренең матур парады. Делегация составына Алабуга, Менделеевск, Кукмара, Баулы, Саба, Мамадыш, Алнашы, Малопургин, Кияс районнарыннан кунаклар керде. Шулай ук Яр Чаллы, Түбән Кама, Ижау, Пермь крае, Киров өлкәсе һәм Башкортостан Республикасы вәкилләре дә бар иде. Мәйданга чыккан һәрбер делегацияне җылы сәламләү һәм алкышлар белән каршы алдылар.

Бәйрәмне ачу тантанасының мөһим мизгелләренең берсе талисманны - Изге үрдәкне тапшыру булды, ул борынгы фин-угор мифлары буенча югары илаһларга дөньяны яратырга ярдәм итте. Әгерҗедәге удмуртлар автономиясе җитәкчесе Матвеева Наталья талисман Баулы шәһәренең удмурт милли үзәге директоры Наталья Семеновна Зәйдуллинага тапшырылды.

Төгәлрәк: http://agryz-rt.ru/news/nasha-zhizn/parad-delegatsiy-udmurtskikh-tvorcheskikh-kollektivov-sostoyalsya-na-prazdnike-gyron-bydton