Минем бизнес - тормыш чыганагы

2021 елның 12 июле, дүшәмбе

Равил-Инзилә ХАРИСОВЛАР 12 ел Тирсә һәм күрше авылларда яшәүчеләрдән сөт җыю, каймак һәм башка төр сөт продуктлары әзерләү белән шөгыльләнәләр. Ә 2018 елда яңа төр эшчәнлек белән шөгыльләнергә булдык: берничә баш токымлы кәҗә сатып алдык. Хәзер аларның саны йөзгә җитте.

Беренче булып Зәйтүн токымыннан кәҗә китерделәр. Аны бер Татарстан фермерыннан сатып алганнар. Кырыйлары буйлап ул ап-ак булган һәм мөгез зурлыгы белән аерылып торган. Бу кәҗә-дереза бик югары савым белән дә мактана ала икән. Харисовлар безнең район авылларында да кәҗәләр сатып алганнар. Аларның баш саны никадәр күбрәк булса, мәшәкать дә шулкадәр күбрәк. Шулай итеп, яңа абзар төзергә туры килде. Аннары Менделеевск районыннан бер фермер эшчәнлеген туктатты һәм Тубин эшмәкәрләренә 15 баш кәҗә тапшырды.

Ә менә камори токымлы кәҗәләрнең туган җире - Пакистан. Россиядә алар сирәк очрый. Кайвакыт кәҗә тәкәсенең авырлыгы 90 килограммнан артып китә, ә кәҗә тәкәсе 60 килограммга җитә. Сатып алучыларны әлеге кәҗәләрнең тышкы кыяфәте җәлеп итә. Аларның колаклары озын, бөкре борыннары һәм аяклары озын.  Куе кара, көрән, ак төстәге тәрәзә. Тәүлеккә дүрт литрга кадәр сөт бирәләр, һәм ул бик куе һәм тәмле. Аларны сөткә дә, иткә дә үрчетергә мөмкин.  Камори кодлары барлык климат шартларын да җиңел күтәрә.

Бүгенге көндә Харисовларның 30 баш кәҗәсе бар. Махсус аппарат ярдәмендә иртән һәм кич белән Инзилә аларны үзе сава. Аның сүзләренә караганда, бу эшкә көн саен 3 сәгать вакыт китә. Ә хайваннарны ашату - Равилнең бурычы. Хуҗа кәҗәләрне солы, печән, су белән сыйлый.

Шулай итеп, Харисовның хатыны, кәҗә асрау серләренә төшенеп, хәзер үз цехында кәҗә сөтеннән сыр да ясыйлар.  Үз продукцияләрен сату белән шөгыльләнеп, алар оптимистлыкны югалтмый. Бик мәшәкатьле булса да, аларга хезмәт шатлык һәм табыш китерә.  Ә уңыш чын хезмәт ияләренә генә елмая.

Төгәлрәк: http://agryz-rt.ru/news/nasha-zhizn/moy-biznes-istochnik-zhizni