Пленэр Әгерҗе краена багышланган эшләр күргәзмәсе башланачак

2021 елның 27 августы, җомга

Илнең төрле төбәкләреннән егермедән артык рәссам Әгерҗе районында бу төбәкнең матур почмакларын картиналарда сурәтләү өчен җыелды.

Кызыл Бор авылына бөтенроссия әсирлегенә Татарстанның, Чувашиянең, Удмуртиянең танылган рәссамнары килде. Санкт-Петербург, Самара, Череповец рәссамнары, якын чит ил вәкилләре килде.

Исәп буенча үзләренең 39 нчы әсирен "Багышлау" дип атаганнар, татарчадан тәрҗемә иткәндә "багышлау, ачыш" дип белдерә. Һәм бу очраклы түгел. Әгерҗе районы рәссамнар өчен ниндидер ачыш булды.

Пленар ябылыр алдыннан рәссамнар биредә язылган барлык этюдлар күргәзмәсен оештырырга планлаштыралар. Өстәвенә, Красноярск пейзажлары белән генә түгел. Чөнки әсирлектә катнашучылар өчен “Кичке Таң” табигать тыюлыгының иң матур урыннарына бару оештырылган иде.

Алар Иж Кама белән кушылган урында да булганнар. Чәчәкле сазлыкта челәннәрне күзәтеп тордык. «Аулия» чишмәсеннән шифалы су эчтеләр.

Барлык күргәннәрдән хис-кичерешләр сүзләргә әйләнә иде. «Монда әллә нинди хикмәт бар: андыйлар ачыла!.. Артык матур! Бу матурлыкның илле процентын булса да картиналарда чагылдыра алсаң яхшы булыр иде... Мин ул көнне гомергә онытырмын!.. Шулкадәр матурлык - калтырауга кадәр, акылдан шашканчы! Язасы, язасы килә!..» Әгерҗебез төбәге өчен горурлык ала!

Шунысын да билгеләп үтәргә кирәк, пленэрда катнашучылар этюдлар гына язмыйлар, үз тәҗрибәләре белән уртаклашалар. Алар белән сәнгать мәктәбе укучылары, «Ласка» приютында тәрбияләнүчеләр өчен мастер-класслар үткәрелде. Кама ярында ачык массакүләм пленэр узды, аның кысаларында теләге булган һәркем рәссамнарның ничек эшләвен күзәтә, алар белән сөйләшә ала иде.

Бөтенроссия пленэры районның социаль-икътисадый үсеше өчен дә мөһим әһәмияткә ия.

- Рәссамнар районыбызга бүләк итеп калдырачак картиналар Әгерҗе төбәгенә багышланган эшләр күргәзмәсен башлап җибәрәчәк. Ышанам, бу туристлык һәм рекреация юнәлешләрен үстерүгә яхшы этәргеч бирәчәк, - дип ассызыклый район башлыгы Азат Вәлиев.

Төгәлрәк: http://agryz-rt.ru/news/nasha-zhizn/plener-nachalom-vystavki-rabot-posvyashchennykh-agryzskomu-krayu