Сарсак-Омгадан Леонид Заитов - Алладан укытучы

2021 елның 11 октябре, дүшәмбе

"Булмый" дигән сүз юк, "кирәк" дигән сүз бар - һәм бу сүзләрдән соң мин үземнең сынык чаңгыларымны кулыма алдым һәм маршрутны тәмамларга киттем. 20 елдан соң минем сыйныфташым очрашу кичәсендә үзенең иң якты һәм әһәмиятле хатирәләре белән уртаклашты. Ул Алладан укытучы Леонид Федорович Заитов турында сөйләде. Үзе тимер ихтыярга, көчле характерга һәм барысына да гадел мөнәсәбәткә ия булган хәлдә, ул бездә физкультура укытып кына калмыйча, шундый булырга да өйрәткән. Моңарчы да укыта - үз тормышы белән!

Леонид Федорович Баулы районының Галкино авылында туган, Бөгелмә индустриаль-педагогия техникумын тәмамлаган, армиядә радист булып хезмәт иткән. Ә 1973 елда УдГУ югары уку йортын "Физик тәрбия укытучысы" белгечлеге буенча тәмамлый.

1965 елда ул Сарсак-Омга авылына килә. Нәкъ менә шушында туган авылымда һәм минем туган мәктәбемдә мин Леонид Федоровичта күп буыннар кыю, җитез, әмма көчле рухлы булырга өйрәндем. Аның балалары бәлки бераз шүрли дә торганнардыр, ләкин һәрвакыт рәхәтләнеп спорт залына йөгерделәр. Ә бәлки бу бөтенләй курку да түгелдер, ә хәзер дәрестә безгә йөз процентка һәм хәтта күбрәк эшләргә кирәк булачагын аңлау.

Спорт һәрвакыт безнең мәктәп тормышының мөһим өлеше иде, һәм ул физкультура дәресе белән генә тәмамланмады. Леонид Федорович баскетбол командасын төзи, анда уңышлы капитан күп еллар дәвамында аның кызы Аня Заитова була. Район, төбәк һәм республика дәрәҗәсендәге күп кенә ярышларда катнашу һәм җиңүләр безнең мәктәп тормышының аерылгысыз өлешенә әверелде.

Һәм спорт уеннары әлегә кадәр мәктәп укучылары арасында гына популяр түгел. Ел саен 23 февраль көнне яшьләр һәм өлкәннәр арасында төбәкара дәрәҗәле “Федорыч кубогы” волейбол турниры уздырыла.

Әмма шуны да билгеләп үтәсе килә, 44 елда педагог булып эшләгән Леонид Федорович үзе генә дә күпләр тигезләнә торган укытучы гына түгел, ул үз гаиләсенең бик яхшы һәм йогышлы үрнәге булды. Аның кайбер балалары укытучы була. Аларны Удмуртия башлыгы Александр Бречалов билгеләп үтте. Ә быел "Хезмәт династияләре" конкурсында катнашып, Леонид Федорович һәм аның зур педагогик гаиләсе "Нәтиҗәле эш өчен" номинациясендә җиңде.
Леонид Федорович, укытучы гына түгел, ул зур хәрефле, зур йөрәкле һәм киң күңелле кеше. Хатыны Галина Михайловна белән бергә биш бала үстерәләр һәм тәрбиялиләр. Хәзер аларның 10 оныгы һәм бер оныкчыгы бар. Һәм бүгенге көнгә кадәр ул үз гаиләсе һәм аның бәяләп бетергесез хезмәте өчен рәхмәтле булган күп кенә буын укучылары өчен үрнәк булып тора.

Яшь буын тәрбияләп, тормышка һәм кешеләргә, укуга һәм хезмәткә дөрес мөнәсәбәт турында күп һәм ачык итеп сөйләргә мөмкин, ә бәлки Леонид Федоровичны мисалга китерергә һәм, әгәр укуга тырышлык һәм хезмәт куйсак, барысы да мөмкин булуын ачык итеп исбатларга мөмкин.

Төгәлрәк: http://agryz-rt.ru/news/nasha-zhizn/leonid-zaitov-iz-sarsak-omgi-uchitel-ot-boga