2021 елның 17 декабренә көн саен оператив фараз

Аязучан болытлы һава.

Көндез зур булмаган кар.

Җил көньяктан, көньяк-көнбатыштан 6-11 м/с.

Минималь температура төнлә -6..-8˚. Көндез максималь температура -2..-4˚.

Юлларда бозлавык.

Көнбатыш Биреш буенча да:

Аязучан болытлы һава.

Көндез зур булмаган кар.

Җил көньяктан, көньяк-көнбатыштан 6-11 м/с. Минималь температура төнлә -5..-8˚.

Көндез максималь температура -2..-5˚.

Юлларда бозлавык.

Көнбатыш Кама аръягы буенча:

Аязучан болытлы һава. Көндез зур булмаган кар.

Җил көньяктан, көньяк-көнбатыштан 6-11 м/с.

Минималь температура төнлә -7...-10˚. Көндез максималь температура -2..-5˚.

Юлларда бозлавык.

Көнчыгыш Предкамь һәм Кама аръягы буенча:

Аязучан болытлы һава. Көндез зур булмаган кар.

Җил көньяктан, көньяк-көнбатыштан 6-11 м/с.

Минималь температура төнлә -7...-10˚.

Көндез максималь температура -3..-7˚.

Юлларда бозлавык.

2. Гидрология һәм боз шартлары:

Куйбышев сусаклагычында Югары Ослан торак пунктының су дәрәҗәсе 50,15 м (-1 см), куркыныч критик дәрәҗәдәге билге 54,24 м, су җыю өчен иң түбән билге 45,5 м (навигация өчен 49,0 м). Чаллы шәһәре янындагы Түбән Кама сусаклагычында су өсте дәрәҗәсе 63,42 м ( 5 см), 65,9 м куркыныч дәрәҗә билгесе, 61,7 м (навигация өчен 62,0 м).

Түбән Кама ГЭСының аскы бьефында суның биеклеге 50,68 м ( 36 см), куркыныч критик дәрәҗәнең билгесе 58 м. Елгаларда һәм сусаклагычларда боз ясалу процесслары дәвам итә.

3. Биологик-социаль хәл

Кошларның югары патогенлы гриппы белән авыруы ачыклану һәм аны тарату куркынычы белән бәйле рәвештә, Татарстан Республикасы Президентының 2021 елның 23 декабрендәге ПУ-894 номерлы Указы белән Тукай районының Калмаш авылында һәм эпизоотик учактан 15 км радиус территориясе чикләрендә кошларның югары патоген гриппы буенча чикләү чаралары (карантин) билгеләнде.

4. Вакыйгалар барлыкка килү фаразы (ЧС)

4.1. Һәлакәтләрнең технологик чыганаклары (ЧС)

Федераль, региональ һәм җирле әһәмияттәге автомобиль юлларында юл-транспорт һәлакәтләре (гадәттән тыш хәлләр) килеп чыгу ихтималы бар. Очышларны әзерләү һәм үтәү, үтә норматив йөкләнеш, техник җиһазландырудагы хокук бозулар нәтиҗәсендә авиация транспортын эксплуатацияләү һәм сынаулар белән бәйле гадәттән тыш хәлләр барлыкка килү ихтималы бар. Тимер юлларның төзексезлеген үз вакытында контрольдә тотмау һәм хәрәкәтчән состав ресурсларын эшләп чыгару аркасында тимер юлда рельслар белән хәрәкәт составы җыенына, кичүләрдә киртәләргә чыгу куркынычы бар.

Янгын куркынычсызлыгы кагыйдәләрен үтәмәү, мич һәм электр җиһазларының төзексезлеге, ут белән саксыз эш итү сәбәпле, техноген янгыннар һәм көнкүреш газы шартлаулары барлыкка килү ихтималы арта.

4.2. Вакыйгаларның биологик-экологик һәм социаль чыганаклары (ЧС)

Куйбышев сусаклагычында суның түбән булуы сәбәпле, Югары Ослан һәм Лаеш муниципаль районнарында Идел елгасы аша М-12 трассасы күперен төзүдә катнашкан судноларны сайлыкка утыртырга мөмкин.

Республика сулыкларында боз катламы барлыкка килү сәбәпле, сулыклар бозлары астында кешеләрнең һәм техниканың проваллары булу ихтималы бар, шул исәптән, күперне төзү участогында, елга суднолары майннарын саклап калып.

Табигый тирәлектә кешеләрнең ориентирын югалту куркынычы бар, шул исәптән туристлык маршрутларына һәм спелеологик объектларга рөхсәт ителмәгән вакытта. Мичләрне һәм газ җиһазларын эксплуатацияләү кагыйдәләрен бозганда, йә аларның төзексезлеге аркасында, шулай ук автомобильләрне эксплуатацияләгәндә куркынычсызлык чараларын үтәмәгән шартларда гаражларда кешеләрнең газ белән агулану ихтималы саклана.