ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы: алда торган «Чыршы» операциясе һәм чыбык-чабык җыю кагыйдәләре турында

2021 елның 21 декабре, сишәмбе

ТР Урман хуҗалыгы министрлыгы хәбәр иткәнчә, 2021 елның 20-31 декабрендә Татарстан Республикасында “Ель” оператив-профилактик чарасы узачак. Аның кысаларында ылыслы агачларны законсыз кисүне булдырмау максатларында урман кишәрлекләрен системалы рәвештә патрульләү оештырылачак.

Исегезгә төшерәбез, законсыз кисү, урман утыртмаларын зарарлау яки агач урманнарында үз белдеге белән сатып алу гражданнарга - 3-4 мең сум, вазыйфаи затларга - 20-40 мең сум, юридик затларга - 200-300 мең сум күләмендә административ штраф салуга китерә. Моннан тыш, законсыз кискән зат урманнарга китерелгән зыянны капларга тиеш, ул киселгән агач токымына һәм аның үсеш урынына, урманнарны яклау категориясенә бәйле.

Урман законнарын бозу фактлары турында урман сагының турыдан-туры номерына - 8-800-100-94-00, шулай ук “Урман-янгын үзәге” ТР ДБУнең төбәк диспетчерлык хезмәте номерына 8 (843) 221-37 хәбәр итәргә мөмкин.