Әгерҗе районында сирәк Төньяк утларын йортлар өстеннән төшерделәр

2023 елның 16 гыйнвары, дүшәмбе

Әҗә авылында бу беренче очрак түгел инде.

Әгерҗе районының Азево авылында яшәүчеләр сирәк төньяк балкышын күрделәр. Аны 16 гыйнварга каршы төндә фотограф Илсур Абдуллин теркәгән.

Шунысы игътибарга лаек, Әгерҗе районы Арктика районында түгел, һәм аның өстендә Aurora Borealis күренеше сирәк һәм гадәти булмаган күренеш.

Якташыбызга үз йортлары өстендә балкып торуны күрү һәм төшерү бәхете елмайды. Ризалашыгыз, бу күренеш берничә вонның берсе кебек тоела. Тик бу инде Азево авылында беренче очрак түгел.

Исегезгә төшерәбез, 2022 елның 17-18 август төнендә Азево авылында шулай ук искиткеч күренеш – якты Аурора балкышы күзәтергә мөмкин иде. Безнең полоса өчен бу күренеш уникаль, ләкин аерым түгел. Аны Җир атмосферасында көчле магнит бураны белән бәйлиләр.