Татарстанда 2022 елда илкүләм проектларны гамәлгә ашыруга 43,7 млрд сум җибәрелгән

2023 елның 27 гыйнвары, җомга

Илкүләм проектларны гамәлгә ашыруның барлык максатчан күрсәткечләренә ирешелде

2022 елда Татарстанда 13 милли проект гамәлгә ашырылды, алар составына 49 төбәк проекты керде. Бу максатларга 43,7 млрд сум акча юнәлдерелгән.

Республиканың барлык районнарында социаль әһәмияткә ия объектлар төзелеше актив алып барылды, җиһазлар сатып алынды һәм мәгариф һәм медицина учреждениеләренең матди-техник базасын яхшырту гамәлгә ашырылды. Эшмәкәрләргә ярдәм чаралары күрсәтелде, балалары булган гаиләләргә социаль түләүләр башкарылды, төрле категориядәге гражданнарыбызга яңа һөнәрләргә өйрәтелде.

Милли проектлар хисабына 2022 елда 228 объект төзелде һәм ремонтланды: мәктәпләр, балалар бакчалары, поликлиникалар, Парклар һәм скверлар, спорт объектлары, мәдәният йортлары, театрлар, сәнгать мәктәпләре, Музейлар, юллар.

Планлаштырылган барлык чараларны гамәлгә ашыру 2022 ел нәтиҗәләре буенча билгеләнгән барлык социаль-икътисадый күрсәткечләргә ирешергә мөмкинлек бирде, шул исәптән:
республика халкының уңайлы булуы өчен төзекләндерелгән иҗтимагый территорияләр саны 233 берәмлек тәшкил итте;
гражданнарны спорт корылмалары белән тәэмин итү дәрәҗәсе 71,5 тәшкил итте%;
5 яшьтән 18 яшькә кадәрге балаларның 85,35% ы өстәмә белем белән тәэмин ителгән;
торак фонды яшәү өчен яраксыз 16,15 мең кв метр күчерелгән;
шәһәр агломерацияләре юлларының 83,19% норматив хәлдә; үзәкләштерелгән су белән тәэмин ителгән республика халкының өлеше 94,2% тәшкил итә.

Илкүләм проектларның барлык чаралары Татарстанда тормыш сыйфатын яхшыртуга һәм үз-үзеңне гамәлгә ашыру өчен яңа мөмкинлекләр алуга юнәлдерелгән.