Үзәк китапханә беренчеләрдән булып Нәүрүзне бәйрәм итте

2023 елның 28 марты, сишәмбе

Чарада мәктәп укучылары да катнашты.

"Нәүрүз" - яз һәм кояш бәйрәме, язгы көн белән төн тигезлеге көне һәм яңа игенчелек елы башы. Милли мәдәниятләр һәм традицияләр елы кысаларында, милли бәйрәмнәргә, гореф-гадәтләргә һәм традицияләргә кызыксынуны үстерү максатыннан, Пушерҗе районы үзәк китапханәсендә Пушкин картасы буенча «Нәүрүз»милли бәйрәме үткәрелде.

Чарада Агерҗе шәһәренең 3 нче мәктәбе укучылары катнашты.

Алып баручылар бәйрәм кунакларына «Нәүрүз-Бәйрәм» нең тынычлык һәм игелек, кунакчыллык һәм муллык бәйрәме булуы турында сөйләделәр.

Бәйрәмгә кунакка күп геройлар чакырылган: грачи язның беренче хәбәрчеләре, бәйрәм хуҗалары Наврузбика һәм Карбика, би һәм аның оныклары һәм башкалар.

Чарада катнашучылар алар белән бергә җырлар җырладылар, биеделәр, халык уеннары уйнадылар, яз турында табышмаклар чиштеләр. Чара ахырында һәркем тәмле камыр һәм чәй белән сыйланды. Чара бәйрәм атмосферасы һәм тамашачыларның искиткеч кәефен тудырды.