Матвеевлар гаиләсе Әгерҗе районы данын «Гаилә тарихында гасырлар кайтавазы» конкурсында яклый

2023 елның 6 апреле, пәнҗешәмбе

Зәйдә фестивальнең зона этабы уза.

Бүген Зәйдә «Гаилә тарихында гасырлар кайтавазы» фестиваленең зона этабы уза. Әгерҗе районы данын Варкләд-Бодьядан Матвеевлар гаиләсе яклый.

Исегезгә төшерәбез, шәҗәрә бәйрәменең муниципаль этабы беренче тапкыр Әгерҗе шәһәренең Мәдәният сараенда 20 февральдә узды. Анда Әгерҗедән Лапшиновлар, Варклед-Бодьядан Матвеевлар, Девәтернә һәм Күләгәштән Арслановлар катнашты.

Гаиләләр күргәзмәләре фойеда оештырылды. Конкурс-командалар үзләренең нәселләре турында сөйләделәр, генеалогик борынгылыкны тәкъдим иттеләр, үз гаиләләре тарихында әһәмиятле вакыйгаларны һәм кешеләрне ассызыкладылар, буыннан-буынга тапшырыла торган төп традицияләрне билгеләп үттеләр. Моннан тыш, катнашучылар гаиләләрендә әзерли торган милли ризыкларны тәкъдим иттеләр һәм ни өчен нәкъ менә бу ризыклар аларның визит карточкасы булуын сөйләделәр.

Оештыручылар һәр халыкның, шул исәптән безнең район территориясендә яшәүчеләрнең милли һәм гаилә традицияләрен саклауда фестивальнең мөһим ролен билгеләп үттеләр.

"Бу фестиваль күпгасырлык тарихы булган гаиләләрне ачыкларга ярдәм итә. Әгерҗе районында шундый гаиләләр бар, бу күпләр өчен үрнәк. Традицион гаилә кыйммәтләрен истә тоту һәм сөйләү бик мөһим. Нәкъ менә гаилә кыйммәтләрен саклап калу аркасында, татар, чуаш һәм башка халыкларның гореф-гадәтләре һәм гореф-гадәтләре тапшырыла», - дип ассызыклады алар.

Татарстан Республикасы Дәүләт комитеты архив эше буенча ел саен «Гаилә тарихында гасыр кайтавазы - элебез Тарихта» шәҗәрә фестивале уздыра. Ул буыннарның дәвамчанлыгын саклап калырга; милли традицияләр һәм эстетик идеаллар уртаклыгы нигезендә гаилә-туганлык бәйләнешләрен ныгытырга; ыруның, халыкның һәм туган якның тарихын өйрәнүне стимуллаштырырга; Татарстан халыкларының милли традицияләрен, гореф-гадәтләрен яңартырга; гаилә иҗаты традицияләрен үстерергә, яшь буынны эстетик, әхлакый һәм рухи яктан тәрбияләүдә аның ролен көчәйтергә тиеш.

Фестивальнең барлык этапларының программасына ике блок керә: милли һәм гаилә ризыклары күргәзмәсе, шулай ук шәҗәрә презентациясе төшерелгән якты концерт номерын үз эченә алган гаилә карточкасы. Моннан тыш, катнашучыларга гаилә генеалогик борын әзерләргә кирәк.

Муниципаль этапта җиңүчеләр диплом белән бүләкләнәләр һәм фестивальнең зона этабында катнашуга җибәреләләр. Зона туры җиңүчесе республика этабында катнашуга рөхсәт ителә.