Әгерҗе районының Красный Бор авылында чак кына тагын бер фаҗига булмый калды

2023 елның 17 апреле, дүшәмбе

Котылучылар 35 һәм 28 яшьлек Удмуртиядә яшәүчеләр булып чыкты.

Красный Борда Кама елгасы буенда тагын бер фаҗига була язды. Анда шторм җиле аркасында утрауда калган балыкчыларны коткардылар.

Россия Гадәттән тыш хәлләр министрлыгының ТР буенча Баш идарәсе мәгълүматы буенча, көчле җил һәм югары дулкыннар аркасында ир-атлар ярга барып җитә алмаган. Нәтиҗәдә, туңган балыкчылар камышларда балыкчылар йортына качкан һәм коткаручыларны чакырткан.

Урынга "Амур" катерында Әгерҗе ПСГның оператив төркеме китте һәм ир-атларны яр буена алып килделәр. Котылучылар 35 һәм 28 яшьлек Удмурт Республикасында яшәүчеләр булып чыкты. Аларга медицина ярдәме кирәкми иде.

ГИМС инспекторлары искә төшергәнчә, 2023 елның 22 апреленә кадәр Татарстан сулыкларына аз үлчәмле судноларда чыгу тыелган. Көймә хуҗасы 5 мең сумнан 10 мең сумга кадәр булган йөзү кагыйдәләрен бозган өчен штрафка тартылачак.

Элегрәк без Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында Кызыл Бордагы фаҗига сәбәпләре турында хәбәр иттек. Чулман буенда яшь пар батып үлгән.

7 апрель көнне 11 сәгатьтә районның диспетчерлык хезмәтенә Красный Бор елгасы буенда яшәүче ир белән хатынның югалуы турында хәбәр килде. Туганнары, ир белән хатын сүзләренә караганда, 1982 елның 5 сәгатендә балыкка китәләр, ике сәгатьтән кире кайтырга вәгъдә итәләр.

Шунда ук эзләү эшләре оештырылды, аларга Гадәттән тыш хәлләр министрлыгы, полиция хезмәткәрләре, кече суднолар буенча инспекцияләр, җирлек администрациясе һәм волонтерлар җәлеп ителде. Соңрак аларга сулыклар белән төбәк һәм зональ эзләү-коткару отрядлары хезмәткәрләре кушылды. Матбугат ысулы белән 1360 һәм 1520 квадрат метр мәйданлы Кама елгасы акваториясе тикшерелде. 9 апрельдә эзләү нәтиҗәсендә ир-атның гәүдәсе табылган, 10 апрельдә - аның хатынының гәүдәсе. Гадәттән тыш хәлләр министрлыгында хәбәр итүләренчә, беренчел мәгълүматлар буенча, һәлакәтнең сәбәбе куркынычсызлык техникасын бозу булган.

Красный Борда батып үлгән ир белән хатынның өч баласы ятим калган.