"Ласка" приютында тегү остаханәсе ачылды

2023 елның 2 июне, җомга

теккән баллар саны 500 гә җиткән.

"Ласка" балалар һәм яшүсмерләр өчен Красный бор социаль приютында "Профориентация үсеше перспективалары, профориентацион мохит булдыру" темасына үткәрелгән республика күчмә семинар-киңәшмәсе кысаларында "Ласка-стиль" балалар ательесы" тегү остаханәсен ачу тантанасы булды.

- Тәрбиячеләр алдында торган төп бурыч - тәрбияләнүчеләр өчен дөрес тормыш траекториясен төзү. Тырышып карасаң, без аларга нәрсәгә ирешеп булуын күрсәтергә тиешбез. «Ласка» приютындагы кебек инициативалы хезмәткәрләр ярдәмендә бүген бу эш уңышлы гамәлгә ашырыла, - дип билгеләп үтте үз чыгышында Татарстан Республикасы хезмәт, халыкны эш белән тәэмин итү һәм социаль яклау министры урынбасары Юлия Абдреева.

Семинарда республиканың 14 районыннан социаль приютлар директорлары, район башкарма комитеты җитәкчеләренең социаль мәсьәләләр буенча урынбасарлары катнашты.
- Моңа кадәр Татарстанда беркайда да балалар приюты бинасында чын ателье эшли алырлык әйбер юк иде әле. «Ласка-стиль» - шундый матур һәм символик исемле беренче карлыгач. Шуңа күрә приют җитәкчелегенә һәм коллективына нәтиҗәле хезмәтләре өчен рәхмәт әйтү урынлы. Сезгә ирешелгәннәрдә туктап калмавыгызны, алга таба хәрәкәт итүегезне, заман белән бергә атлавыгызны телим. Ә без сезнең башлангычларыгызда ярдәм итәргә әзер, - дип ышандырды район башлыгы урынбасары Илфат Ямалиев.

Бренд белән атышу
Ал тасманы кисеп ательега кергәч, аның хуҗаларына сүз бирделәр - приютта тәрбияләнүче балаларга. Малайлар һәм кызлар, бер-берсен тулыландырып, тегү остаханәсе белән бәйле эшчәнлекләре турында кызыксынып сөйләделәр. "Башта мин тегү - кызлар өчен шөгыль дип уйлаган идем. Монда балаклава тегүләрен күргәч, шулай ук сынап карарга булды. Мине шунда ук мактадылар. Хәзер мин башка әйберләрне дә тегә беләм... "Мин эшләнмәләр кырыйларын эшкәртергә яратам. Бу һич тә кыен түгел"... "Монда мин юарга һәм тегәргә өйрәндем. Ул гына да түгел, тегү ярдәмендә акча эшләп була икәнен хәзер беләм... Бу остаханәдә шөгыльләнүчеләр әйткән сүзләрнең бер өлеше генә.

Июльдә бу тегү остаханәсе эшләгән ел булачак. Бу чорда малайлар һәм кызлар остазлары ярдәмендә сөлге, урын-җир әйберләре, алъяпкыч, сумка-шоперлар, снудлар һәм шапочкалар, махсус кием тегәргә өйрәнгәннәр. Алар теккән баллар саны инде 500 гә җиткән. Үз игелекле эшләре өчен балалар махсус хәрби операция зонасында булган хәрби хезмәткәрләрдән чын күңелдән рәхмәт хисе белән сугарылган видеомөрәҗәгатьне алды.
Монда балаларны тегү эшенә өйрәтү һәм тегү-чигү машинасында эшләү белән беррәттән, эшкуарлык җепләре дә үсеш кичерә, чөнки балаларга тукымалар сатып алудан алып әзер продукцияне сатуга кадәр бөтен эш барышы күрсәтелә.

ДӨНЬЯ №21 ДӨНЬЯДӘГЕ 02 ИЮНЬЯ